Práce ve městě začaly v půlce května, obyvatelé i návštěvníci se tak i nadále musí připravit na omezení.

„Rekonstrukce nám přináší docela dost problémů," postěžovala si spolumajitelka Regio kavárny a potravin Ječmínek Monika Blažková.

„Prodej klesá a několik zaměstnanců jsme už museli propustit. Kavárnu v horní části budovy jsme zavřeli. Je tam hluk, nedá se větrat, natož posedět. Přišli jsme i o venkovní posezení," pokračovala žena.

Po městě proto žádala slevu z nájmu, ale dostala zamítavou odpověď.

„Chápeme, že se náměstí musí udělat, jen nechápeme, proč ne formou nějakého kompromisu. Nevíme, jak bude v zimě. Léto, které na ni mělo vydělat, peníze nepřineslo," pokrčila rameny Monika Blažková.

Místostarosta města Petr Šrůtek uvedl, že ani při loňské rekonstrukci ulice 1. máje, která z náměstí ústí, město obchodníkům žádné úlevy nedalo.

„Nechceme dělat precedens. Příští týden se začne dláždit chodník a jakmile bude tento úsek hotový, kavárna může venkovní stolky opět využít," uvedl a zároveň poznamenal, že Kavárna Ječmínek, která je v městském nájmu, měla stolečky posazené na chodníku bez toho, aniž by platila korunu za zábor.

„Skrz stolečky a židle tam byl znesnadněný průchod a my jsme to mlčky tolerovali."

close Rekonstrukce náměstí Přemysla Otakara v Litovli zoom_in

Moc peněz, žehrají lidé 

Na to, jak bude opravené centrum vypadat, jsou místní zvědaví. Podle některých je celý projekt zbytečný.

„S pracemi problém nemám, staveniště obejdu kudy se dá. Mezi lidmi se ale mluví o tom, že obnova stojí zbytečně hodně peněz a změna nebude až tak velká. Zdá se mi to předražené. Uvidíme, jak náměstí bude vypadat, až bude hotovo," zamyslela se místní obyvatelka Mária Hovancová.

„Kdyby byli bývali udělali údržbu, myslím, že by to bylo lepší. Nestálo by to tolik peněz. Všichni jsme zvědavi, jaká bude výsledná podoba," řekla zase paní Marie.

close Rekonstrukce náměstí Přemysla Otakara v Litovli zoom_in

Rekonstrukce náměstí Přemysla Otakara v Litovli. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stojany  pro 70 kol

Místostarosta Petr Šrůtek na to reagoval slovy:

„Co se cen týče, my si je nevymyslíme. Bude tam nové osvětlení, nové lavičky, stojany na kola téměř pro sedmdesát bicyklů. Litovel je město cyklistů a i na to se pamatuje, změní se i doprava. Jak velká změna bude, to se uvidí, až to bude hotové," doplnil.

Jitka Reichlová, další z oslovených místních míní, že pro cizí je situace ve městě nepřehledná a je třeba být i opatrnější. Věří však, že náměstí bude hezčí.

„Nějaký průchod je vždy udělaný, ale pro cizí lidi je to složitější. Například dcera má malé dítě a s kočárkem sem vůbec nejezdí, cesty jsou špatné," konstatovala žena.

„Tvrdili, že jsme měli široko daleko nejšerednější a nejhrbolatější náměstí, tak snad teď bude hezčí," doufala Jitka Reichlová.

Chodníky tvořené obrazci

Podle litovelské radnice práce pokračují podle harmonogramu, někde jsou však trochu ve skluzu jinde zase napře.

close Chodníky na rekonstruovaném náměstí v Litovli se vrátí do své původní podoby a tvořit by je měly obrazce. Zbytky jsou ještě k vidění u Hotelu Záložna. zoom_in

„V první části jsme kvůli změně způsobu kladení žulových kostek s pokládkou dlažby stáli minimálně tři neděle, jinak by byla téměř jedna půlka vydlážděná," sdělil místostarosta Litovel Petr Šrůtek.

Aby však práce nestály, firmě se v předstihu už otevřela druhá půlka náměstí. Začalo se tak s výkopem a archeologové dělají průzkum.

Chodníky se vrátí do své původní podoby a tvořit by je měly obrazce. Zbytky jsou ještě k vidění u Hotelu Záložna (na snímku vpravo).

Na velkou plochu se pak firma použije pětašedesát procent původních kostek.

„Zbytek bude nový. Památkáři nám povolili pouze a opět žulové kostky," doplnil místostarosta.

Práce v centru Litovle začaly v polovině května letošního roku, stroje a dělníci by náměstí měli opustit až příští rok v dubnu.

Nová zeleň, lavičky i parkování

Projekt počítá s několika změnami. Ubude míst pro auta a i systém parkování bude jiný.

Doteď řidiči stáli uprostřed náměstí, nově by měli být víc po jeho obvodu.

Centrum ozdobí také nová zeleň, osvětlení, lavičky i odpadkové koše.

Celkové náklady se šplhají ke čtyřiceti milionům korun. Město získalo dotaci okolo pětadvaceti milionů.