Skanska prý totiž neuvedla cenu ve všech bodech zakázky a město ji z výběru vyloučilo.

Přestavba hlavního pavilonu výstaviště tedy připadla společnosti Gemo, Skanska se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Skanska neuspěla, i když nabídla nejméně ze všech zhruba 168 milionů korun.

„Nenacenila některé položky a tím pádem vyhrává druhý v pořadí, což je olomoucké Gemo," řekl náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Gemo je ochotné stavět za 175 milionů korun.

„Celý spor se točí kolem toho, zda je právně možné některé položky ve výkazu nacenit nulou. Je to debata na právnickém základu," dodal Major.

Jak informovala mluvčí Skanska, zádrhelem bylo šest položek za celkem deset tisíc korun.

„Jednalo se například o sodíkovou výbojku, záložní akumulátor nebo příplatek za přesun hmot. Náklady na ně jsme přiřadili k jiným položkám. Sodíková výbojka byla oceněna společně s lampou, záložní akumulátor společně se světelnou tabulí a podobně," sdělila mluvčí společnosti Lucie Nováková s tím, že zvolený postup podle nich korespondoval se zněním smlouvy.

Následně měla společnost své kroky zdůvodnit.

„Vysvětlení jsme podali. Přesto jsme byli z řízení vyloučeni s odůvodněním, že naše nabídka je kvůli nevyplnění šesti položek neporovnatelná s ostatními a že je to porušení zadávacích podmínek," uvedla Nováková.

„Dokonce jsme se údajně v rámci našeho dodatečného vysvětlení ‚snažili změnit svoji nabídku' a tím porušili zákon o zadávání veřejných zakázek," doplnila.

Nabídky za polovic původní ceny

Firma nejprve podala námitku k městu a potom se odvolala na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Skanska má tu možnost, její důvody ale neznám. Nás to netěší, nicméně nezbývá než čekat na rozhodnutí úřadů," reagoval ředitel obchodního úseku Gemo Vojtěch Slepánek.

Na rekonstrukci Flory spolufinancovanou z evropských peněz město původně předpokládalo tři sta milionů korun.

„Existuje ceník stavebních prací a na základě tohoto ceníku se stanovuje předpokládaná cena stavby," vysvětlil Major, jak se k prvotní částce došlo.

Ve výrazně levnějších nabídkách problém nevidí.

„Jde o známé firmy, není riziko, že by práci neudělaly," řekl.

Do výběrového řízení se přihlásilo šestnáct uchazečů. Termín pro ukončení prací je polovina roku 2015.

SOUVISEJÍCÍ: Přestavbu Flory bude dělat Gemo. Nabídlo poloviční cenu