Myšlenka přestavby bývalého měšťanského pivovaru v centru Olomouce trvá.

Vlastník budovy, společnost Měšťanský pivovar Olomouc, pokračuje v přípravách prací, při kterých vznikne asi dvacítka loftových bytů, podzemní garáže nebo obchody v přízemí.

Kdy se začne s rekonstrukcí dlouho nevyužívaného objektu ohraničeného ulicemi Uhelná a Lafayettova, jejíž rozpočet bude kolem sto padesáti milionů korun, však lze jen odhadovat.

„Zahájení prací vidím tak na rok 2014 nebo 2015. Posudek statiků nám neumožnil stihnout původně zamýšlený termín, což byl konec letoška. Nyní máme dokumentaci statického zajištění, museli jsme zažádat o všechna povolení ve spolupráci se stavebním úřadem a s památkovou péčí a už máme i stavební povolení," zmínil související „papírování" Jiří Felix, generální ředitel developera projektu KF Development.

Měšťanský pivovar mezi Lafayettovou a Uhelnou ulicí -současná podoba. Zdroj: Ateliér Cigler Marani Architects

Vizualizace přestavby bývalého Měšťanského pivovaru mezi Lafayettovou a Uhelnou ulicí. Zdroj: Ateliér Cigler Marani Architects

Měšťanský pivovar v Olomouci: nahoře současný stav, dole vizualizace přestavby

Dohoda s památkáři

Zaměstnanci oddělení památkové péče stavebního odboru magistrátu požadovali zachování dispozic budovy a technických detailů.

„Při jednání s architektem Jakubem Ciglerem jsme našli shodu, naše požadavky na studii byly splněny. Projektovou dokumentaci jsme zatím neschvalovali," uvedla vedoucí oddělení památkové péče Vlasta Kauerová.

Vizualizace proměny Měšťanského pivovaru v Lafayettově ulici v Olomouci

Vizualizace proměny měšťanského pivovaru v Lafayettově ulici

Zabezpeční proti zřícení

Před zahájením rekonstrukce je třeba budovu zabezpečit, protože kvůli pískům a kalům v podloží hrozí zřícení některých částí. Místo také před stavbou musí prozkoumat archeologové.

„Jejich výzkum zabere nějaký čas, snad to nebude trvat déle než půl až tři čtvrtě roku. Podle rešerše víme, že mohou najít mince, keramiku nebo zvířecí kůže, jelikož tu byla koželužna," dodal Felix.

Dvacet loftových bytů

V prostorách bývalého pivovaru, které byly dobrých patnáct let prázdné, má vzniknout asi dvacítka loftových bytů s plochou od osmdesáti do sto osmdesáti metrů čtverečních.

„Cena za metr se bude pohybovat mezi pětapadesáti a šestašedesáti tisíci korun," sdělil předseda představenstva Měšťanského pivovaru Olomouc Vladimír Kurka. Nyní má společnost zájemce na polovinu bytů, téměř výhradně z Olomouce. S prodejem všech bytů si vlastník důvěřuje, i když počítá s tím, že rychlé to nebude.

„Rentabilita není kvůli stáří budovy ideální, stavební náklady budou vysoké," řekl Jiří Felix.

Prostory bývalého měšťanského pivovaru v centru Olomouce

Současný stav bývalého měšťanského pivovaru v Lafayettově ulici.

Bude o byty zájem?

Podle majitele olomoucké Hanácké realitní kanceláře Petra Korytara půjde prodej loftů těžko.

„Ohledně přestavby měšťanského pivovaru jsem velmi zvědavý, jak to dopadne. Slunce tam moc nesvítí, navíc lofty obecně nemají příliš úspěch. Zájem o ně byl v 80. a 90. letech v zahraničí, ale v Olomouci a navíc za ty ceny tu pro to není místo," domníval se Korytar.

Měšťanský pivovar mezi Lafayettovou a Uhelnou ulicí -současná podoba. Zdroj: Ateliér Cigler Marani Architects

Vizualizace přestavby bývalého Měšťanského pivovaru mezi Lafayettovou a Uhelnou ulicí. Zdroj: Ateliér Cigler Marani Architects

Měšťanský pivovar v Olomouci: nahoře současný stav, dole vizualizace přestavby

Stromy i podzemní garáže

Majitel barokní památky chce na prostranství před budovou ve tvaru písmene L vytvořit klidnou zónu se stromy, pod kterými budou procházet zákazníci mířící do kavárny, restaurace nebo potravin umístěných na úrovni chodníku. Zásobování těchto prostor bude z Uhelné ulice.

„Musíme to uzpůsobit lokalitě. Plánujeme i pozdemní garáže pro zhruba dvacet aut, do kterých se bude zajíždět výtahem," nastínil Vladimír Kurka. Podle jeho slov zájem o místa v přízemí je, některé provozovatele už museli odmítnout.

Troška historie

Se stavbou měšťanského pivovaru začali majitelé várečného práva společně v roce 1714. V polovině 18. století produkoval pivovar dvacet tisíc hektolitrů piva ročně, koncem 19. století však přestal vyhovovat požadavkům moderních technologií a z pivovaru se stala sladovna. Později zde byly stáčírna a sklad piva. Naposledy objekt využíval podnik Řempo jako sklady. V roce 1958 byl měšťanský pivovar prohlášen kulturní památkou.

„Pro rekonstrukci architekt vymyslel velká okna, která zakryjí žaluzie, aby budově zůstal historický ráz. Byl to problém, protože původně budovu stavěli, aby nesvítilo na skladovaný ječmen a dnes potřebujeme přesný opak," sdělil Jiří Felix.

SOUVISEJÍCÍ: Pivovar v Lafayettově opraví, pro byty i restaurace. Podívejte se