S vlastníkem pozemků Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových magistrát neúspěšně jedná už od roku 2004. Dodnes se však městu nepodařilo pozemky získat do svého majetku.

A zatímco město seče trávu na svých pozemcích pětkrát do roka, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových sečení trávy totiž zajišťuje jen dvakrát ročně.

„Podle zákona to musíme dělat minimálně dvakrát za rok, což dodržujeme. Letos jsme ještě trávu na našich pozemcích na sídlišti Povel samozřejmě nesekli. První termín na sečení trávy nám totiž vyprší až 30. června. Lidé si na to zřejmě ještě budou muset nějakou dobu počkat, do konce června to však stihneme,“ uvedl ředitel ostravského územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek.

Na neudržované travnaté plochy patřící Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových si obyvatelé povelského sídliště stěžují už několik let. Přerostlá tráva vadí také třiatřicetileté obyvatelce sídliště Vlaďce Dokoupilové.

„Samozřejmě si toho všímám, trávník je v hrozném stavu. Navíc mám malé děti a pro ně je to opravdu nebezpečné,“ řekla Dokoupilová.

Podobně nespokojená je také Olomoučanka Zlata Knitlová. „Vadí mi to, je to určitě hodně nepříjemné pro alergiky,“ poznamenala Knitlová.

Zanedbané trávníky se nelíbí ani místním pejskařům. „Samozřejmě, že mi to vadí. Když jdu se psem na procházku, tak se ho do trávy bojím pustit, aby nechytl klíště. Trávu tady sice sekali, ale jen na některých pozemcích,“ poznamenal místní obyvatel, který si nepřál zveřejnit jméno.

Olomoucký magistrát se o nápravu snaží už od roku 2004.

„Navrhli jsme Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, že se o trávníky postaráme a náklady jim vyfakturujeme. To bohužel odmítli. Stále neúspěšně usilujeme o převod pozemků na město. Jsme připraveni je okamžitě zařadit do řádné údržby a tu také platit,“ uvedl vedoucí odboru životního prodstředí olomoucké radnice Petr Loyka.

Město letos zaplatí jednu seč navíc

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových však podle Karola Siweka na převodu pozemků dodnes pracuje.

„Stále prověřujeme, zda nám tyto pozemky opravdu patří. U většiny parcel to už máme dohledané. Převod našich pozemků na město je pro nás proces, který má u nás výraznou prioritu. Do konce letošního roku by to mohlo být hotové,“ tvrdí Siwek.

Desítky nespokojených obyvatel ulic Skupova, Zikova a Trnkova, kteří si na na přerostlou kvetoucí trávu stěžují, se obracejí .

„Lidé si stěžují na to, že pozemky spravované Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových nejsou udržovány ve stejném rozsahu jako ty městské. Z pohledu občana je opravdu nepřijatelné, když před domem má posečeno a uklizeno a za domem se brodí trávou vysokou až po kolena,“ uvedl Loyka.

"Trávníky v majetku města jsou pravidelně udržované, dokončujeme na nich již druhou seč," připomněl.

Město Olomouc zajišťuje sečení všech městských travnatých ploch pravidelně pětkrát do roka. Údržba zelených ploch je letos bude stát přes dvacet milionů korun. Údržbu trávníků provádějí Technické služby města Olomouce.

„Letos jsou však pro růst trávy mimořádně příznivé klimatické podmínky. Městská rada už proto schválila, že uhradíme ještě jednu mimořádnou seč, bude to stát milion korun navíc. Přerostlá rozkvetlá tráva způsobuje problémy alergikům, navíc se v ní drží klíšťata,“ sdělil mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.