Město dokonce zaplatí mimořádnou seč, do konce roku jich zajistí šest oproti obvyklým pěti. Zaměstnanci technických služeb mají podle vedoucí provozovny veřejná zeleň Michaely Dostálové nyní kvůli sečení trávy denně o dvě hodiny prodloužené směny. Celkem udržují 230 hektarů trávníků.

„Zaměstnanci teď musejí do práce chodit také o víkendech, techniky a vybavení máme dost. Uzavřeli jsme smlouvy s dalšími soukromými firmami, které pro město zajišťují údržbu travnatých ploch," uvedla Dostálová.

"Lidé, kteří u nás pracují přes třicet let však tvrdí, že si nepamatují, že by se v Olomouci někdy posekalo tolik trávy a tak často. Prodražuje se to, trávu musíme vozit do kompostárny v Kralicích, za uložení každé tuny zaplatíme 380 korun. Rostou také ceny nafty. Opravdu nemůžeme všechno sekat každý týden, jako jsou na to lidé zvyklí doma na svých zahrádkách,“ doplnila.

Olomoučanka Monika Kratochvílová však tvrdí, že s přerostlým plevelem se setkává v centru města běžně.

„Zrovna včera jsem procházela na třídě Svobody kolem budovy Spořitelny. Kousek od ní je trávník s obrovskýma lopuchama. Často jezdím přes Šternberk a tam se mi něco takového nestane, trávníky mají vzorně zastřižené,“ poznamenala Kratochvílová.

Přerostlou trávu má před svým domem také další Olomoučan Robert Koníček starší.

„V minulosti tam býval chodník, který jsme se sousedy v zimě udržovali. Pak jej město zrušilo a naselo tam trávu. Dnes však tato plocha zarůstá plevelem, který samozřejmě kvete a větrem se šíří až na můj vlastní trávník. Nechápu, proč olomoucká radnice usiluje o další pozemky, když už teď není schopná postarat se o ty městské,“ poznamenal Koníček starší.

Travnaté plochy v Polské ulici patří mezi ty, které pracovníci Technických služeb města Olomouce sečou jako první ve městě.

„První seč je v této ulici dávno hotová, v pondělí zahájíme druhou. Letos jsou bohužel pro růst trávy mimořádně příznivé podmínky. Zima byla velmi mírná, takže tráva stále rostla. Teploty jsou pořád vysoké, navíc hodně prší, sečeme nonstop a stejně je problém všechno včas stihnout,“ reagovala Dostálová

Na neposečenou trávu si stěžovala například obyvatelka domu v Rooseveltově ulici Emilie Trchalíková.

„Zajímalo by mě, kdy se dočkáme posekání trávy aniž bychom museli chodit jako každý rok upozorňovat na to, že jsme sociální panelák s byty pro postižené,“ poznamenala Trchalíková.

Pozemky v blízkosti tohoto domu však nepatří městu, vlastní je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Nemůžeme je udržovat, protože nám to nikdo nezaplatí. V roce 2004 jsme na pozemcích Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových sami zajistili sečení trávníků. Stálo to přes půl milionu korun, nikdo to však magistrátu neproplatil. Snažíme se však tyto pozemky získat do svého vlastnictví, abychom je mohli udržovat,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Více: Přerostlá tráva trápí lidi na Povlu. Úřad ji neposekal

Lidé, kteří v blízkosti svého domu mají přerostlý trávník se mohou telefonicky nebo osobně obrátit na pracovníky odboru životního prostředí olomouckého magistrátu. Své podněty mohou napsat také přímo do technických služeb na email michaela.dostalova@tsmo.cz.