„Také jsme nechtěli tříštit pietní atmosféru, proto jsme vše směřovali do pátku,“ uvedl za pořadatele Pavel Vysloužil.

Páteční smuteční připomenutí začne dopoledne na velkoplošné obrazovce přímým přenosem zpravodajské stanice ČT 24, přesně ve 12 hodin se mohou lidé připojit k minutě ticha za Václava Havla. Program bude pokračovat přímým přenosem pohřbu exprezidenta v chrámu svatého Víta v Praze. Na přenos pak naváže krátké vzpomínkové pásmo.

„Účast nám přislíbil první primátor Olomouce Milan Hořínek a David Hrbek, oba se s prezidentem několikrát setkali, David Hrbek s ním dělal i talkshow. Zúčastní se také bývalý děkan Univerzity Palackého Ludvík Václavek, který byl při tom, když univerzita Václavu Havlovi předávala roku 1990 čestný doktorát, přidají se i další,“ vyjmenoval Vysloužil.

Pásmo doplní sestřih shotů České televize, na kterých jsou zachyceny návštěvy Václava Havla v Olomouci, a také materiály z audiovizuálního centra univerzity. I na těch diváci uvidí bývalého prezidenta při jeho cestách na Hanou.

„Vše je ovšem ještě předmětem příprav. Vše naplánujeme tak, aby pietní akce byla co nejdůstojnější,“ dodal Vysloužil. (kms, luc)