Společná akce města a tří desítek muzeí, galerií a dalších institucí nabídla v pátek večer atraktivní a bohatý program.

Navzdory ne příliš vlídnému počasí se do prvního ročníku zapojily tisíce Olomoučanů i návštěvníků odjinud.

„Byl jsem mile překvapen vysokou návštěvností až do pozdních nočních hodin. První návštěvníci, kteří přišli do galerie, byli z Bystřice pod Hostýnem, což dokazuje, že Olomoucká muzejní noc přilákala lidi i z jiných měst. I to je důkazem, že akce měla smysl," reagoval Miroslav Schubert z Galerie Caesar na Horním náměstí v centru města.

Šest tisíc lidí na gigantech

„Akci považuji za úspěšnou! Odhad počtu návštěvníků za Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Divadlo hudby je tři tisíce osob. Super! Nejvíc lidí přišlo do Muzea moderního umění, přibližně čtrnáct set," odhadoval po skončení akce zase Petr Bielesz z Muzea umění.

Do Vlastivědného muzea na expozici pravěkých gigantů Doba ledová přišlo dokonce téměř šest tisíc lidí.

"V Lapidáriu na Denisově ulici pak bylo cca 1600 návštěvníků. Pro pracovníky muzea to bylo velmi náročné, ale vše proběhlo v nadšení," konstatoval ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Zástupy zlákaly i letadla a auta 

Představitelé institucí si pochvalovali společnou propagaci a celkovou koordinaci muzejní noci, instituce, které sídlí v různých okrajových částech Olomouce, navíc uvítali zřízení speciální autobusové linky.

„Minulý rok jsme měli návštěvu deset lidí, letos téměř sedm stovek, což je skvělé. Nápad s autobusovou linkou fungoval bezvadně. Počasí nám nepřálo, ale i tak to bylo nadmíru vydařené," podělil se o zkušenosti z akce Zdenek Svobodník z Leteckého muzea v Neředíně.

Přes dva a půl tisíce "nočních" návštěvníků zamířilo na naleštěné historické automobily do Verean Areny.

"Za pět hodin to je skutečně hodně. Byla to síla. V podstatě ještě o pár návštěvníků více, tak jsme to nezvládli," přiblížil páteční nápor majitel soukromého muzea Lubomír Pešák.  

Doladit zastávky autobusu

Pořadatele už teď ví, že pro příští ročníky by bylo možné ještě doladit místa, kam až bude autobus zajíždět.

Z některých stanovišť autobusu museli totiž návštěvníci kus pěšky, což za daného počasí nebylo příliš příjemné.

„Návštěvnost nás příjemně překvapila, v průběhu večera se komentovaných prohlídek zúčastnilo odhadem dvě stě až tři sta návštěvníků. Jen je škoda, že autobus nezajížděl až na Fort, kde se mohl otočit. Lidé tak museli z Křelova jít v dešti," přišel se svou zkušeností a námětem na zlepšení do dalších ročníků Vít Číhal z Fortu XVII v Křelově.