Zatímco před příjezdem mezinárodního rychlíku z Prahy do Humenného hlavní vlakové nádraží zelo prázdnotou, po jeho příjezdu začali pracovníci ČD rychle jednat a pobíhat nádražní halou.

Zmateným cizincům však mohli nabídnout jen deku, drobné občerstvení či místo v čekárně.

Naopak tuzemští cestující využili poslední spoj k pohodlné cestě téměř prázdným vlakem do krajského města.

Osmačtyřicetiletý Grzegorz Nezborava z Polska se v Olomouci k vystupování neměl. O stávce se dozvěděl až od přítomných novinářů.

„Nic jsem nevěděl. Průvodčí něco říkal, ale nerozuměl jsem mu,“ reagoval muž překvapeně na dotazy novinářů.

Hydraulik pracující v automobilovém průmyslu měl z Mladé Boleslavi namířeno domů do Katovic.

„Rodina mě doma čeká, vůbec nevím co budu dělat. Nikdy jsem nic podobného nezažil, ani v Polsku. Nejdříve si musím zapálit,“ uvedl zjevně z míry vyvedený muž.

Moskvanova partnerka byla na pokraji zoufalství

Do obdobné situace se dostal i student ze Švédska Lone Jordell.

„Jedu za přítelem do Krakova. O stávce jsem sice slyšel, ale nyní je to problém. Musím tady zůstat a nevím, co tady budu dělat,“ uvedl mladík.

Na první návštěvu Olomouce nebude zřejmě v dobrém vzpomínat ani turista z Moskvy Vladimír Vill.

„Chtěli jsme jet do Moskvy, ale asi budeme muset plány změnit. Zatím nevíme jak. Dost nás to zaskočilo,“ uvedl Vladimír. Jeho partnerka byla na pokraji zoufalství.

Schováme jim batohy a můžou jít do města

Podle mluvčí ČD Kateřiny Šubové nakonec osm cizinců zbytek noci stráví v čekárně na nádraží s erárním polštářkem pod hlavou a cestovní dekou. Jejich spánek rušil jen kolem projíždějící stroj na umývání podlahy.

„Ráno jim uschováme zdarma zavazadla, aby mohli jít do města. Nabídneme jim vrácení peněz za neprojetý úsek a mohli by cestovat autobusem. Je to ale kostrbaté řešení, možná počkají až na konec stávky,“ uvedla mluvčí. Počet neinformovaných cizinců pracovníky nádraží překvapil.