„Předpokládáme, že v plumlovské přehradě budeme pracovat do konce tohoto týdne. Posečeme rostliny, potom je sesbíráme," sdělil Josef Zavřel z jihočeské firmy PLOSAB, která se specializuje především na těžbu sedimentů.

Jejich sekačky už ale likvidovali například porosty v rybníku Bidelci v Plumlově.

„Sedimenty jsme pak odstraňovali třeba z Baťova kanálu," zmínil se Zavřel.

Srážedla se ladí

Jak to nyní vypadá se srážedly fosforu, které mají na přítocích do plumlovské přehrady a výše položeného Podhradského rybníka likvidovat nadbytečný fosfor?Revitalizace plumlovské přehrady - 15. července 2013

„Srážedla se musejí sesouladit se softwarem, který bude určovat jejich dávkování. Ladění bude zdlouhavější," reagovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kvalita vody? Dobrá

Kvalita vody v obou nádržích je dle jejích slov stále dobrá.

„V Podhradském rybníce je větší rozvoj fytoplanktonu rozsivky a skrytěnky, ale to je dobře, protože ubírají živiny sinicím – ty jsou tam v zanedbatelné míře," konstatovala Tomíčková.

Ohledně nahnědlé barvy vody v Podhradském rybníce mluvčí Povodí Moravy vysvětlila, že je jde o přírodní nádrž, tak se s tím musí počítat.

Co voda v přehradě?

„V plumlovské přehradě je kvalita vody také dobrá. Opět převažuje fytoplankton, sinic je zde málo," reagovala Tomíčková.

Práce na hrázi

Práce na návodním líci hráze přehrady pokračují. Mluvčí Povodí Moravy informovala, že stavbaři zde finišují s dlážděním. Nyní je vydlážděna plocha o rozloze 5,5 tisíce metrů čtverečních. Dodláždit zbývá zhruba 1,5 tisíce metrů čtverečních.

„Pak se bude ještě pokračovat ve spárování. Most je už hotový, chybí ho jen natřít. Silnice na koruně hráze budou stavbaři dodělávat úplně nakonec," sdělila Gabriela Tomíčková s tím, že předběžně počítají s dopouštěním nádrže v srpnu. Bude prý ale záležet na vývoji počasí a průběhu čištění přitékajících vod.