Jak ukázal projekt Vary ve vašem kině, filmové festivaly se snaží vystoupit ze škatulky exkluzívních projekcí pouze pro své návštěvníky a uvádějí nejlepší snímky také do běžné kino distribuce.

„Be2Can si za úkol bere divákům představit nejlepší výběr rovnou ze tří významných filmových festivalů a v rámci pražské přehlídky uvede i všechny tři vítěze Zlaté palmy, Zlatého medvěda a Zlatého lva," uvedla Jiřina Pavlíková, programová vedoucí kina Metropol.

Promítat se tak bude držitel Zlaté palmy Já, Daniel Blake a držitel Zlatého lva z Benátek Zdaleka.

„V průběhu čtyř dnů se na programu objeví celkem devět snímků, včetně úvodního německého komediálního dramatu Toni Erdmann a závěrečné late night projekce fashion hororu Neon Demon," vyjmenovala snímky programová vedoucí.

Filmové fanoušky pak určitě potěší i uvedení japonského snímku Po bouři, který bude mít v českých kinech premiéru až v květnu příštího roku. Poslední večer festivalu ozdobí také snímek britské režisérky Andrey Arnold American Honey.

„Neomezujeme se na pouhé „uvádění", ale naším cílem je kritická selekce a diskuze nejen o filmech samotných, ale i o festivalech, jejich dramaturgii, politice a cenách. Be2Can funguje zároveň jako filmová přehlídka, kritická platforma a diskusní fórum," komentovali přehlídku dramaturgové Be2Can Vít Schmarc a Aleš Stuchlý.

Kino Metropol se k přehlídce Be2Can připojí letos poprvé.

„Považujeme to za skvělou příležitost ukázat našim divákům i jiné filmy. Takové, které hýbou evropskou kinematografií a získávají ocenění a pozornost nejen na evropských filmových festivalech. Všechny navíc budou uvedeny ve festivalových premiérách," uvedla Jiřina Pavlíková.

Prozradila, že pro návštěvníky festivalu si připravili ještě něco navíc. „Krátké úvody k promítaným filmům zajistí Ondřej Čížek. Chystáme také stylové zahájení festivalu na červeném koberci. Be2Can má letos také svoji festivalovou aplikaci. V ní mohou diváci najít program, novinky a také diskutovat s ostatními filmovými fanoušky," doplnila Jiřina Pavlíková.