Například ve Velkém Týnci lidem předvánoční čas zpříjemňují třeba hudbou již šestým rokem.

„Každý koncert bude v něčem jiný, od komorní duchovní hudby až přes velké sbory. Program by měl vyvrcholit Vánočním koncertem, kde zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Lidé nemusejí chvátat za kulturou do města, i tady dostanou to, co potřebují,“ řekl starosta Velkého Týnce Petr Hanuška.

„Moc se těším na Vánoční koncert a příjemnou akcí je také novoroční přípitek. Když jsme si poprvé připíjeli u obecního úřadu, říkal jsem si, kdo si asi přijde připít se starostou. Když najednou bylo kolem dvě stě lidí, tak jsme byli překvapení a tradice přípitku se uchytila,“ doplnil.

Ve Šternberku chystají na tamním hradě výstavy i vánoční jarmark a po několika letech se 31. prosince do centra města zase vrátí silvestrovské oslavy.

Přibylo i akcí, které se odehrají na náměstí. „Všechny bych pozvala zítra na státní hrad Šternberk, kdy budeme zahajovat výstavu Kniha, nejkrásnější dárek. Výstava bude otevřená až do 4. ledna,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Velký úspěch slaví také dětský jarmark, který se letos návštěvníkům hradu otevře 12. prosince.

Po devíti letech budou letos šternberští vítat Nový rok zase v centru města.

„Poslední silvestrovská akce tady byla v roce 2000, kdy jsme vítali nové století, a od té doby silvestr na náměstí nebyl. Takže letos tradici obnovujeme a zveme všechny naše spoluobčany. Ve 20 hodin bude připravený kombinovaný program s diskotékou a s půlnočním přípitkem. Nebude klasický ohňostroj, ale na tento den se nevztahuje městská vyhláška o pyrotechnice, takže si každý může techniku donést sám,“ pokračovala Černocká a doplnila, že ve Šternberku mají letos hned dva vánoční stromy.

„Ozdobili jsme nejen strom na náměstí, ale nechali jsme ozdobit také druhý vánoční strom, který je přímo před kostelem,“ dodala.

Už zítra se však do centra Litovle slétnou andělé, čerti i Mikulášové.

„Pořádáme slet čertů a Mikulášů s vyhodnocením nejlepších masek, chybět nebude ani krátký kulturní program. Na pondělí připravujeme ještě odpoledne nazvané Adventní notování, kde vystoupí děti z Dětského domova, Základní školy Vítězná a ze Základní školy Nasobůrky,“ řekl Vlastimil Habermann, vedoucí odboru školství, kultury a sportu litovelské radnice.

„Až do Vánoc se na náměstí nic dalšího konat nebude, nicméně budou kulturní vystoupení v litovelských kostelech, v městském klubu, v Záložně,“ doplnil.

Zítra se v 16 hodin na opraveném Masarykově náměstí sejdou Mikulášové také v Uničově. Vyvrcholením uničovského adventu pak bude Vánoční lidový jarmark, který připadá na sobotu 19. prosince.

„Trhy budou na Masarykově náměstí od 8 do 17 hodin. Vedle stánků budou k dostání zabijačkové speciality a ve středu na náměstí přibude i živý betlém s ovečkami a oslíkem,“ doplnil mluvčí uničovské radnice Marek Juráň.