Autentické svědectví záchranářů i obětí havárií je součástí netradičního projektu prevence vážných dopravních nehod, který je zaměřený na mladé a začínající řidiče. Po vyprávění policisty se na pódiu vystřídali také záchranář, hasič a mladá žena, která po nehodě zůstala na vozíku.

„Při vystoupenímámněkdy co dělat, abych v sobě udržela všechny emoce. Některé okamžiky z bouračky se mi totiž vybavují stále velmi živě. Podělit se o ně mi ale problém nedělá,“ řekla s úsměvem Jarmila Onderková.

Tato sedmatřicetiletá žena zůstala po nehodě ochromená a uvězněná ve voze celou noc, než ji záchranáři vyprostili. Nyní studuje dvě vysoké školy a účastí na projektu prevence chce pomoci mladým lidem, aby si uvědomili, jaké riziko podstupují při řízení. „Chápu, že mladí neberou varování rodičů příliš vážně. Osobně předaná zkušenost by mohla mít větší váhu,“ míní Onderková.

Jednotlivá svědectví odděluje tematický videoklip doprovázený hudbou a vystoupením tanečníků. Tři velká plátna zobrazují v rychlém sledu autentické fotografie z místa nehod a příběhy jejich obětí.

„Často lidé po představení říkají, že hrůza podaná srozumitelně a bezprostředně je přinutí dát si větší pozor,“ řekl Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.cz, která představení pořádá.

Jedna z dívek si představení fotila z první řady. „Zapůsobilo to na mě opravdu hodně, a to ještě ani nemám řidičák. Nevím, jak bych na to všechno reagovala, kdybych měla takovou zkušenost,“ řekla patnáctiletá Monika Povýšilová.

Původní holandský projekt byl založený čistě na přednáškách. Agentura na něj zakoupila práva před čtyřmi roky a přizpůsobila program mladému českému publiku. „Doplnili jsme světelnou show, tanečníky a moderní elektronickou hudbu,“ vysvětlil Gebauer.

Projekt prevence s názvem The Action má za sebou již 140 repríz ve městech po celé republice. Během čtyř let předvádění jej zhlédlo více než padesát tisíc dětí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika