Ve školní klasifikaci by se dalo hovořit o horší jedničce. Vedení města je s provedením také spokojené.

Olomoucké přednádraží se otevřelo po poslední etapě rekonstrukce 17. června 2010.

Co na podobu přednádraží po roce říkají, se jeho "uživatelé" vyjadřovali na webu Olomouckého deníku.

„Přednádraží je hezké, ale jako chodec, který se občas potřebuje dostat přes přechod, nechápu, proč na zelenou musím čekat sedm minut, zelená naskočí na dvacet vteřin a konec, bez šance pro pomalejší,“ naznačila v diskusi na webu Olomouckého deníku uživatelka podepsaná jako lucie.

Olomoucké přednádraží. Foto: ČTK

Lidé přebíhají, kudy se dá

Další přispěvatelé se pozastavili nad řešením hlavní křižovatky, chybějícími cyklostezkami nebo nad přetížeností komunikací.

„Absurdní je šikmý nájezd pro autobusy na křížení s tramvají před vstupem do nádražní haly. Zúžené profily vozovky, kudy se prosmýkne stěží jediný vůz MHD, nemožnost či neochota zřídit zebry od nástupišť na opačnou stranu přes vozovku a tramvajové koleje. Lidé přebíhají, kudy se dá,“ napsal uživatel pod přezdívkou xxx.

Většina čtenářů Deníku si však nový prostor pochvaluje.

„Je to opravdu povedené a mám velkou radost, že se to už otevřelo. Líbí se mi moc, jak celkově vyřešili veškerou plochu včetně zeleně, která jen podtrhuje krásu celého místa,“ vyjádřila se Marie Valouchová.

Olomoucké přednádraží. Foto: DENÍK/Veronika Kolesárová

Primátor: Je to kvalitní dopravní terminál

Také podle informací města jsou ohlasy na přednádraží pozitivní.

„Samozřejmě na architektonické ztvárnění mohou být různé názory, ale po roce provozu se ukázalo, že je to funkční i estetické. Podařilo se vytvořit prostor pro velké množství lidí. Denně jich tudy projde asi sedmdesát tisíc. Vznikl i prostor pro odpočinek, v okolí fontány i na prostranství před vestibulem, kde za pár let stromy dorostou tak, aby lidem příjemně stínily,“ uvedla Jana Urbaníková, mluvčí radnice.

Podle náměstek primátora Martina Majora vznikla důstojná brána do města pro cestující, kteří do Olomouce přijíždějí vlakem.

„Jsem velmi rád, že se podařilo úspěšně dokončit projekt rekonstrukce přednádražního prostoru, který začal již v roce 2001,“ podtrhl Major.

Primátor Martin Novotný chválí přehledné řešení celého prostoru.

„Osobně považuji za největší přínos velmi kvalitní dopravní terminál. Jsem přesvědčený, že díky novému systému zastávek zde vznikl přehledný a účelný prostor pro cestující,“ myslí si Novotný.