„Byl jsem ochoten diskutovat o presumpci viny u politiků. Víte, co mě z toho vyléčilo? Případ budišovského údajného dotačního podvodu, kde Věra Jourová, nynější eurokomisařka, byla ve vyšetřovací vazbě, a pak se ukázalo, že všechno je přesně naopak," sdělil během setkání se zastupiteli Olomouckého kraje.

„Od té doby jsem přestal věřit v presumpci viny a zastávám naopak názor, že všem občanům, včetně politiků, se má měřit stejným metrem," dodal prezident.

Připomněl také kauzu Jany Nagyové a její výsledek v podobě nezdaněných kabelek.

„Myslím, že to není příliš velký výsledek, příliš dlouhého vyšetřování, které provázela neuvěřitelná mediální kampaň," uvedl Miloš Zeman.

VIDEO: Prezident Zeman dostal v Olomouci od hejtmana Rozbořila obraz a šachy. Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

Vidkun nejmenoval

Olomoucký hejtman je stíhán v korupční kauze Vidkun. Tu prezident přímo nejmenoval.

K tomu, aby kvůli obvinění rezignoval jej vyzývaly špičky ČSSD, v čele s premiérem a předsedou strany Bohuslavem Sobotkou.

Politici požadovali i odstoupení z čela kandidátky ČSSD do krajských voleb, což Rozbořil udělal a do krajských voleb nekandiduje.

Rozbořil je podezřelý z podplácení. Od počátku tvrdí, že je nevinen.

Proti usnesení o zahájení trestního stíhání podal stížnost, kterou však Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo. Nato se hejtman obrátil na Ústavní soud.

V olomoucké kauze, kde jde o podezřelé vazby mezi podnikateli, policisty a politiky, jsou stíháni dva dnes již bývalí vysoce postavení policejní důstojníci Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a hejtman Rozbořil. Ten je jako jediný od počátku stíhán na svobodě. Ostatní pobyli ve vazbě a z cely je propustili po třech měsících v polovině ledna.