Málokterý řidič před zebrou totiž přibrzdí, či dokonce zastaví. Lidé tak musejí čekat, až je na silnici volno. A ani v nejbližší době se situace nezmění – město ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) žádné úpravy či opatření neplánují.

„Je to tady opravdu nebezpečné, dřív to tak riskantní nebylo. Přecházím tudy každý den a pokaždé mám strach,“ stěžuje si na současnou situaci Olomoučanka Jiřina Škrobalová. „Nikdy nespoléhám na to, že mi někdo zastaví, vždycky si radši počkám, až nic nepojede, a stejně pak přes cestu spěchám. Obdivuji ty staré lidi, kteří už třeba rychle přeběhnout nemohou, že tudy chodí. Myslím, že je to fakt hrozně nebezpečné. Řidiči jezdí jak splašení,“ dodává.

Stejně se na přecházení přes Pražskou dívá i Eva Doležalová. „Teď jsem přebíhala tak tak. Jdu s kočárkem, ale šoféři neberou ohled ani na to. Ze strany od města to jde – když je na semaforu červená – ale jak přijíždějí auta od Globusu, to je hrůza. Člověk musí vyhlížet místečko, kde by proběhl,“ vysvětluje s tím, že jediné východisko vidí ve světelném řešení křižovatky. „Tady pomůže jedině semafor. Na značky nebo zpomalení řidiči nehledí, teď je tu taky značka přechod pro chodce, ale nikdo nezastaví,“ dodala Doležalová.

Na podobné úpravy si však chodci budou muset počkat. Územní plán sice s možností světelného řízení celé křižovatky počítá, ale je to zatím jen výhled do vzdálené budoucnosti. „Plán o této možnosti uvažuje, ale to je zatím vše. Ještě jsme se tím nezabývali, není k tomu ani žádná studie,“ uvedl vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil.

Silnice spadá pod správu ŘSD, ani tady však o žádných úpravách zatím nepřemýšlejí. „Zatím nic v tomto smyslu neplánujeme. Pokud bychom měli dělat v budoucnu nějaká opatření, budeme to řešit s městem, které většinou tyto změny iniciuje,“ informoval Pavel Študent z ŘSD.

Ani podle Lubomíra Hoppa, vedoucího odboru dopravy, však nejsou žádné úpravy v plánu. „Zatím jsme od občanů nedostali žádné negativní ohlasy, takže nemáme důvod iniciovat jakékoliv změny.“

Jana Urbaníková