Olomoucká radnice zase hledá firmu, která postaví nové sídliště

„Novou soutěž vypíšeme patrně v září. Tentokrát bude důležitost jednotlivých kritérií oznámena předem. Jednotlivá kritéria budou také přesněji hodnocena,“ řekl Major. Dodal, že radnice chce na přípravě soutěže spolupracovat s nezávislými experty. Soutěž ale bude organizovat sama, bez pomoci konzultantské firmy.

„Předpokládáme, že pozemky novému majiteli nejprve pronajmeme a teprve po kolaudaci, až tam postaví, co slíbil, mu je prodáme. Peníze přitom dostaneme předem,“ doplnil ekonomický náměstek primátora Jiří Martinák (ODS).

Primátor Martin Novotný (ODS) pro Deník uvedl, že radnice bude v soutěži posuzovat nejen urbanismus, ale i ekonomickou účelnost projektu a oprávněnost a zkušenosti uchazečů o výstavbu. „Schválně jsme se nevydali cestou jen urbanistické soutěže, po níž bychom hledali zhotovitele. Multikriteriální varianta, které jsme dali přednost, je rychlejší,“ prohlásil Novotný. Podotkl, že soutěž nebude zcela stejná jako ta, kterou letos na počátku roku nová rada města zrušila.

Původní soutěž zpochybnili už samotní zastupitelé, kterým bylo podivné, že rada doporučuje za vítěze sdružení Gemo-Artera, když nabídlo za pozemky o 17 milionů korun méně něž konkurence. Navíc tehdejší náměstek primátora Jaromír Czmero (ČSSD) přiznal, že důležitost kritérií byla stanovena až po rozlepení obálek s nabídkami.

Do soutěže se vloni přihlásily čtyři společnosti. Valeri Kozulin, zastupující firmu AT Management, později litoval vynaložených prostředků v řádu několika stovek tisíc korun. „Pokud vím, nikdo o náhradu výdajů nežádal,“ řekl náměstek Major.

Na Pražské ulici by mohlo vzniknout kolem pěti stovek bytů na ploše devíti hektarů. Zisk pro stavební firmu se odhaduje až na sto milionů korun.