„V lokalitě Pražská na pomezí Řepčína a Neředína nyní developeři připravují celou řadu projektů v oblasti bydlení. Už teď tam za valem u Globusu vyrůstají domy společnosti VCES, na ně má navazovat Projekt Sladké město společnosti Moravia Star. Naproti na Pražské - východ zase má záměry společnost Orange Book a další izraelský developer. Jsou tam však i městské pozemky, na kterých v budoucnu vyrostou další byty,“ přiblížil situaci olomoucký primátor Martin Novotný.

V místě tak podle předpokladů vzniknou byty pro asi osm tisíc lidí.

„S odborem školství jsme proto vypracovali analýzu lokality, která vycházela z modelu určitého počtu dětí, které v místě můžou v budoucnu žít. Zamysleli jsme se také nad tím, jaké rezervy mají už stávající školy v okolí a kolik míst v základních či mateřských školách tady přibližně chybí,“ pokračoval primátor.

Výsledkem analýzy je to, že se olomoucká radnice dívá na tyto části města odděleně a zvlášť posuzuje takzvanou Pražskou - západ v části, kde stojí obchodní dům Globus, a samostatně zase protější areál Pražská - východ.

„Pokud jde o západní stranu, myslíme si, že její potřeby může pokrýt škola Helsinská. Zároveň jsme přesvědčeni, že by do projektu Sladké město měl být zahrnut i záměr mateřské školy,“ pokračoval dále Novotný.

Radnice proto chce se společností Moravia Star jednat o možnosti začlenit do projektu školku pro přibližně třicet dětí.

Sídliště na Pražské a blízké školy

Se zvýšeným počtem dětí Základní škola Helsinská počítá.

„S radnicí jsme zatím komunikovali na neformální rovině. Jsme však na nárůst počtu dětí připraveni. Kapacitu i vybavení ve škole je dostatečné. Pokud by se objevil zvýšený zájem ze strany rodičů, nebude s ohledem na nabídku trhu práce problém najít nové učitele,“ poznamenal ředitel Základní školy Helsinská Jaroslav Hála.

Protože se v oblasti už dnes nové byty staví, rodiče podle jeho slov děti průběžně do školy už přihlašují.

Na "východě" chybí škola i školka

Na druhé straně v oblasti Pražská - východ bude podle studie nedostatek míst jak v základních, tak mateřských školách. Řešením, ke kterému se tak magistrát přiklání, je rekonstrukce bývalé řepčínské chirurgie.

„Část této budovy slouží jako škola už dnes. Rekonstrukcí by se však vyřešil problém s chybějícími asi 220 místy pro žáky základních škol. Chceme proto společně s odborem evropských projektů vypracovat projekt, na základě kterého se budeme ucházet o evropské peníze na opravu této budovy,“ řekla Hana Fantová, vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu.

Kromě nedostatku míst pro žáky základních škol by se tak vytvořilo také asi padesát míst pro děti předškolního věku.

„Kromě rekonstrukce bývalé řepčínské chirurgie bychom chtěli také do některého z developerských projektů zakomponovat ještě jednu mateřskou školu. Jako nejlepší lokalita se nám zatím jeví oblast mezi městskými pozemky, které chceme prodávat, a parcelami společnosti Orange Book,“ uvedl primátor.

Zatím však není jasné, zda školku postaví město, či některý z developerů