Za poslední dva roky je to už druhý pokus prodat téměř devíti hektarové pozemky vedle výpadovky na Mohelnici. Kvůli netransparentnímu výběru investora musela radnice v roce 2006 výsledky soutěže, kterou tehdy vyhrálo sdružení Gemo-Artera, zrušit.
Lokalita Pražská – Východ je v současnosti jednou z posledních velkých stavebních ploch v Olomouci určených k prodeji. Radnice při výběru zájemců nyní předem nastavila přísné podmínky.
Investor, který ze soutěže o téměř devíti hektarové pozemky vyjde vítězně, za parcelu zaplatí předem, jejím majitelem se však stane až po dostavbě domů.
„S investorem nejdřív uzavřeme takzvanou budoucí kupní smlouvu. To znamená, že se nestane majitelem pozemků hned v momentu, když soutěž vyhraje, ale až po kolaudaci jednotlivých etap. Rozhodli jsme se tak, protože chceme mít i nadále kontrolu nad postupem stavby,“ vysvětlil olomoucký primátor Martin Novotný (ODS).
Přestože investor za pozemky zaplatí do třiceti dnů od podepsání smlouvy, bude si muset pozemky nejdřív od města pronajmout.
„Je to jeden ze způsobů, kterým chceme jasně tlačit na to, aby se nám hlásili pouze silné firmy, které jsou schopny takto rozsáhlou investici zrealizovat,“ pokračoval primátor.
Kromě toho se vítězná společnost zaváže, že bude respektovat vyhrazená místa pro zeleň, zabezpečí parkování ve spodních patrech domů pro alespoň 80 procent aut, nebo že dopravní a technickou infrastrukturu, kterou postaví, po dokončení za korunu převede na město.
Výška: maximálně čtyři patra
Podle Novotného bude také důležité, aby projekt respektoval výškové limity a nenabourával pohled na Olomouc ve směru příjezdové komunikace od Mohelnice.
Bytové domy tak budou mít jenom čtyři nadzemní podlaží, jedině v místech, kde se terén přirozeně svažuje, město připouští, že budovy můžou o jedno patro porůst.
Za porušení některé z mnoha podmínek pak investor zaplatí pokutu 10 milionů korun, opoždění se oproti dohodnutému harmonogramu jej zase vyjde na půl milionu za měsíc.
O koupi pozemků se navíc můžou ucházet jenom společnosti, které mají za sebou výstavbu nejméně 200 bytů na jednom místě a v posledních třech letech jich postavily alespoň 600.
Podle znaleckého posudku, který si nechala olomoucká radnice vypracovat, by cena za metr čtverečný neměla jít pod 890 korun. Cena však podle primátora není jediným faktorem, jenž rozhodne o budoucím vítězi.
„Ceně dáváme váhu padesáti procent. Důležitá však bude také kvalita urbanistického návrhu, které přikládáme 30 procentní důraz. Posledním faktorem pak bude harmonogram, ke kterému se investor zaváže,“ doplnil Novotný.
První pokus: kritéria až po rozlepení obálek
Původní soutěž v roce 2006 zpochybnili už samotní zastupitelé, kterým bylo podivné, že rada doporučuje za vítěze sdružení Gemo-Artera, když nabídlo za pozemky o 17 milionů korun méně něž konkurence.
Navíc tehdejší náměstek primátora Jaromír Czmero (ČSSD) přiznal, že důležitost kritérií byla stanovena až po rozlepení obálek s nabídkami. Okolnostmi prodeje pozemků se tehdy zabývala také protikorupční policie, nikoho však neobvinila.