„Přijel jsem z Dlouhé Loučky. Přes sanatorku. Stojí to za to,“ svěřil se jedenáctiletý Matyáš, který aby si mohl užít adrenalinové jízdy, musel nejprve vyšlapat pořádný kopec mezi obcemi.

„O víkendu tady bývá plno. Skatepark je taky parádní, ale já raději jezdím na horském kole,“ popisoval a pustil se do „vln“ na trati, která je přizpůsobena tak, aby ji jezdec zdolal bez nutnosti šlapání jen na základě přenášení váhy na přední či zadní kolo.

Svatomartinské slavnosti v centru Olomouce v roce 2019
Svatomartinská Olomouc zaplní náměstí, nabídne desítky mladých vín i show

Skatepark v obci chyběl

Nápad vznikl před dvěma roky, kdy si vedení pasecké samosprávy pozvalo místní děti a mládež, aby se pobavili o tom, co jim v obci chybí nejvíce v rámci volnočasového vyžití a pohybových aktivit.

„Chtěli hlavně skatepark. Protože se jednalo o finančně náročnější projekt, domluvili jsme se, že v první fázi vznikne pumtrack, což je hlína a nějaký vápenec,“ ohlédla se starostka Paseky Lenka Niessnerová.

Odezva byla obrovská. Vybudovanou trať pro kolaře u fotbalového hřiště si oblíbili nejen místní.

„Zpráva se rychle rozšířila a začala se sjíždět mládež ze širokého okolí. Těšilo nás to,“ uvedla starostka.

Obec zatím začala vyřizovat stavební povolení na vysněný skatepark z leštěného betonu. Do jeho podoby, volby překážek, opět směla promluvit místní mládež.

„Děti si řekly, co by chtěly, různé raily, oblouky a podobně. Obrátili jsme se na brněnskou projektantku, která se specializuje na podobné projekty. Výsledek je vynikající, děti jsou nadšené,“ popisovala Lenka Niessnerová.

Proměna hradního lesoparku ve Šternberku je u konce, 1. listopadu 2021
Proměna parku šternberského hradu je u konce. Podívejte se

Mladší hlavně na koloběžkách

Když o víkendu přeje počasí, je adrenalinové zázemí zejména pro teenagery na okraji Paseky, plné.

„Jezdí kluci z Uničova i Olomouce. I starší. Naši mladší jezdci tam zatím zkouší dovádět hlavně na koloběžkách,“ pyšnila se zájmem o moderní sportoviště starostka Paseky.

Popularita skateparku a pumtracku je tak velká, že je jezdí „okukovat“ i zástupci měst a obcí, kde uvažují o tom, že by něco takového taky vybudovali.

„To mohu potvrdit. Ptají se na cenovou relaci a kdo nám to navrhl a postavil. Naposledy tady byli zástupci Šternberka,“ poznamenala starostka.

Pumtrack přišel Paseku na 400 tisíc korun a náročnější skatepark si vyžádal 3,5 milionu korun. Obec ještě provádí poslední úpravy okolí a dokončuje parkoviště, k němuž budou návštěvníci přijíždět bokem obce, mimo zastavěnou část Paseky, jejíž klid nebude dovádění na nových sportovištích narušovat.

Obec nyní plánuje vybudovat nové šatny fotbalistům, bistro a veřejné toalety.

„Jedná se o soubor tří budov. Nyní je to na stavebním povolení a v příštím roce bychom chtěli začít stavět, minimálně veřejné toalety. Ty jsou nejvíce potřeba,“ dodala starostka Lenka Niessnerová.