Církev totiž stále používá juliánský kalendář, který je oproti našemu gregoriánskému kalendáři o třináct dní opožděný. Na dnešní den 8. ledna tak připadá druhý svátek vánoční, tedy náš 26. prosinec.

„Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku užívá jak juliánského, tak i gregoriánského kalendáře. Avšak většina pravoslavných na Olomoucku oslavila Vánoce už 24. prosince,“ uvedl tiskový tajemník olomoucko-brněnské eparchie Roman Juriga.

Působí i v Pravoslavné akademii ve Vilémově. Tam v neděli šestého ledna oslavili Zjevení Páně s velkým svěcením vody poutí k Foňkově studánce u Vilémova. Četné pravoslavné farnosti, které se drží juliánského kalendáře, jsou podle Jurigy na jižní Moravě.

„Pravoslavné Vánoce jsou dodnes nerozlučně spojeny s návštěvou v chrámu, věřící dodržují zvyky a obyčeje, které jim jsou vlastní. Češi mají tradiční česká jídla, ale lidé z Ukrajiny mají třeba houbovou polévku a některé národy drží na Štědrý den až do večerních hodin přísný půst. Je to dáno tím, že pravoslavná církev u nás je církví mnohonárodnostní a jsou v ní lidé různého původu a kultur,“ dodal tajemník.

Například Vasilijevna Ljubov Kostova, která žije v Olomouci, ale pochází ze Zakarpatské Rusi, slaví Štědrý den 24. prosince i 6. ledna. „Na Štědrý den 6. ledna má být na stole šest druhů jídla, nesmí chybět brambory, ovoce nebo mrkev. To proto, aby byla v následujícím roce dobrá úroda,“ uvedla žena.

Na stole pravoslavných nesmí chybět čerstvě upečený chléb, ve kterém stojí svíce a ta musí po všechny sváteční dny hořet. „Na Štědrý den u nás doma chodí koledníci, kteří chodí od šestého ledna večer až do osmého ledna. Rodiny se po Štědrém dnu scházejí, je to stejné jako tady. Od té doby, co žiji sama, se ale spíš přikláním k pravoslavnému slavení Vánoc,“ řekla Ljubov-Kostova.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika