Bez ní však nemůže pořádat státní závěrečné zkoušky či řádně zajistit výuku. Vedení univerzity věří, že vše napraví a studenty to příliš nepostihne.

Posluchači závěrečného ročníku oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo, kteří složili závěrečné zkoušky do poloviny července, se už mohou pyšnit vysokoškolským diplomem. Jejich spolužáci, kteří si termín posunuli na září, mají smůlu.

„Platnost akreditace tohoto magisterského studijního programu vypršela 20. července 2008. Podle zákona o vysokých školách nelze v takovém případě poskytovat výuku, zkoušet či udělovat tituly,“ uvedla Helena Müllerová z ministerstva školství.

Celá záležitost se týká necelé stovky studentů olomouckých práv, ale nejvýrazněji je postižených zhruba deset z nich. Právě oni sice ukončili v minulém akademickém roce studia, ale státnice si odložili na září. „Při té příležitosti jsme naši chybu odhalili. Nemohou zkoušku vykonat dokud nebude akreditace obnovena,“ uvedl proděkan právnické fakulty Filip Dienstbier.

V podobných případech má vysoká škola podle ministerstva školství převést posluchače do podobného – ale akreditovaného – oboru. „Jinak by pozbyli statut studenta,“ doplnila Müllerová.

Vedení univerzity ujišťuje, že to nikomu nehrozí. „Sociální a zdravotní pojištění nebo třeba průkazy ISIC mají garantované tím, že jsou zapsáni v matrice studentů. Tím jsou krytí,“ uvedl tiskový mluvčí univerzity Rostislav Hladký.

„Praktický dopad není zase tak velký, protože většinu předmětů vyučovaných v dotčeném oboru obsahuje také náš hlavní studijní program Právo a právní věda. Posluchači se tak mohou z větší části výuky dobrovolně účastnit. Doporučili jsme jim to,“ vysvětlil Dienstbier.

Studující věří, že škola problém zvládne. „Dozvěděla jsem se o tom od spolužáků přes internet. V tuto chvíli vše pokračuje, tak jak by mělo s tím, že akreditace se vyřizuje. Snad by se nás to nemělo nějak dotknout,“ uvedla Romana Bednářová z druhého ročníku navazujícího magisterského vzdělávání.

Právnická fakulta už předložila veškeré potřebné materiály akreditační komisi. „Její nejbližší zasedání se koná 25. až 26. listopadu. Pokud vydá k žádosti souhlasné stanovisko, ministerstvo školství rozhodne o udělení akreditace,“ uvedla Müllerová z ministerstva.

Proč vůbec k takové situaci došlo?

„Vedení fakulty se několikrát měnilo, měli jsme provizorní vedení. Ukázalo se, že opakované předávání moci v sobě skrývá určitá rizika a pravděpodobně někde v tomto procesu se zapomněla tato věc uhlídat. Akreditační rozhodnutí a termíny jsou pro fakultu či univerzity určitě jedny z nejzásadnějších,“ uvedl proděkan Dienstbier.

„Samozřejmě nás mrzí, že se taková záležitost stala. Chceme to napravit. Máme velké cíle ať jde o akreditaci doktorského studijního programu nebo rozjezdy některých dalších aktivit,“ dodal Dienstbier.