„Kamarádka tuhle poradnu navštívila a byla s ní spokojená, tak mi doporučila, ať sem zajdu. A tak tady jsem potřetí. Chodím sem třeba kvůli některým smlouvám, které si neumím sama napsat a když už si je napíšu, tak mi ji tady zkontrolují. Jsem spokojená,“ řekla čtyřicetiletá Olomoučanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Budoucí právníci se v poradně zabývají zejména občanským právem, popřípadě oblastí sociálního zabezpečení. „Stejně třeba jako se studenti lékařské fakulty už v průběhu studia učí pracovat s pacienty, tak v právní klinice studenti pracují s reálnými klienty a mohou propojit teoretické poznatky s jejich praktickým využitím,“ vysvětlil jeden z garantů poradny Maxim Tomoszek.

Lidé chodí s nejrůznějšími záležitosmi. „Nejčastěji řešíme problémy spotřebitelského charakteru, různé úvěrové smlouvy nebo reklamace nekvalitního zboží. Pomáháme také těm, kteří mají problém s exekucemi. Zdarma poskytujeme právní pomoc všem, kteří si placenou nemohou dovolit,“ pokračoval Tomoszek.

Zájem veřejnosti narůstá. Jen za loňský rok využilo služeb adeptů právnického řemesla okolo dvou stovek lidí. „Myslím si, že lidé si mezi sebou řeknou, že byli u nás spokojení a doporučí to i známým. Takže počet klientů roste poměrně rychle. Byl jsem překvapený, když jsem se díval na počet vyřízených věcí za minulý rok,“ uvedl garant.

Když klient přijde, student si s ním popovídá, vyslechne problém a udělá si kopie všech důležitých dokumentů.

„Tím se úvodní schůzka uzavře, protože v řadě případů není dost dobře možné reagovat na žádost okamžitě. Studenti případ dostanou přidělený a mohou na něm nějakou dobu pracovat. V okamžiku, kdy ukončí hledání odpovědi na klientovy otázky, tak odpověď předloží svému supervizorovi, tedy pedagogovi právnické fakulty. Ten zkontroluje správnost odpovědí, případně poradí, co ještě zbývá doplnit,“ pokračoval Tomoszek.

„Lidi však nezastupujeme před soudem ani při jednání na úřadech,“ upozornil.

Zájemcům dobrovolně radí také student čtvrtého ročníku olomouckých práv Zdeněk Kopečný. „Už před dvěma lety jsem se rozhodl této kliniky účastnit. Jsem z malého města, kde není možnost nějaké praxe, je tam jen pár advokátů. Rozhodl jsem se proto využít zdejší příležitosti,“ vysvětlil Kopečný.

Ročně projde poradnou okolo stovky studentů, kteří zde ve dvojicích pracují každý týden.

„V poslední době jsme třeba řešili problém zhruba pětaosmdesátileté paní, která žádala náhradu škody za ztížení společenského uplatnění. Běhala maratony u nás i po celém světě, ale před několika lety ji srazilo auto, takže je méně pohyblivá a má zdravotní problémy. Žádala po řidiči, který ji srazil, odškodnění za společenskou újmu. Jenže přišla pozdě. Doba, kdy mohla podat dovolání k vrchnímu soudu, už byla promlčená,“ zavzpomínal mladík na jeden z případů.

Praxi si pochvaluje. „Už si dovedu představit, jak práce advokáta vypadá a díky tomu se mohu lépe rozhodnout, zda tuhle práci chci dělat. Já chci a myslím si, že to je rozhodně dobrá zkušenost,“ doplnil Kopečný.

STUDENTSKÁ PRÁVNÍ KLINIKA

byla založena v roce 1996 jako vůbec první ve střední a východní Evropě a stále je jedinou tohoto typu v republice

druhá právní klinika vznikla o rok později v polském Krakově

KDY JE OTEVŘENO

pondělí až čtvrtek

8.00 –12.30, 14.00 – 18.30