Původně se ale hlasovalo oposunutí termínu volby, která by proběhla až po rozhodnutí ministra školství ve věci rozkladu, který podal Ivo Beneda. Koncem srpna ho rektor univerzity Lubomír Dvořák odmítl jmenovat do funkce děkana ipřesto, že vyšel zčervnových voleb jako vítěz.

Beneda se proto obrátil na Krajský soud vOstravě, který ale žalobu zamítl stím, že se má věcí zabývat ministerstvo školství. To nakonec potvrdilo správnost postupu rektora. Ivo Beneda tak podal podle správního řádu rozklad. „Usnesení ale nebylo přijato, a proto se diskuse vedla otom, že není nač čekat a že se volby konat mají,“ uvedl předseda Akademického senátu Právnické fakulty UP vOlomouci Jaroslav Sovinský.

Ipřesto, že spor Iva Benedy není ještě ukonce, podle předsedkyně volební komise Veroniky Tomoszkové bude volba legitimní. „Samozřejmě názory se různí, nicméně podle toho, jak senát vposlední době oprocesu voleb hlasoval, se dá předpokládat, že většina senátu se domnívá, že je to legitimní volba, jinak bychom do toho nešli,“ uvedla.

„Osobně bych čekal na rozhodnutí ve správním řízení. Ztoho hlediska bych ještě odložil datum voleb, ale ne do nekonečna,“ uvedl Ivo Beneda.

Volby 19.prosince by se měli zúčastnit tři kandidáti na post děkana. Původně jich ale bylo pět, dva už odstoupili. Teď zřejmě odstoupí další kandidát Petr Langer.

„Na zasedání zaznělo prohlášení ve kterém pan Langer uvádí, že vzhledem ktomu, že ještě probíhá správní řízení, které není uzavřeno, tak nemáme pravomocné rozhodnutí. Proto se těchto voleb vzásadě účastnit nehodlá,“ dodal Sovinský.

Ve svém prohlášení Langer uvádí, že pokud bude určena volba, jakože byla, odstoupí a nebude kandidovat. Pokud tedy nezmění názor, dá se předpokládat, že do voleb nepůjde.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika