„Vojenský speciál se 45 vojáky 3. strážní roty odletěl v nočních hodinách z vojenského letiště v Praze-Kbelích. Na 150 vojáků nové jednotky, jejíž základ tvoří vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic, postupně do konce října vystřídá kolegy ze 4. brigády rychlého nasazení, kteří působili v Afghánistánu od dubna tohoto roku," informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Přáslavičtí budou zajišťovat ochranu jedné z nejdůležitějších aliančních základen v Afghánistánu a střežit životy jejích čtyřiceti tisíc obyvatel do dubna příštího roku.Odlet vojáků z Přáslavic do Afghánistánu

„Hlavním úkolem bude ve spolupráci s americkými vojáky eliminovat ve svěřeném prostoru nepřátelské aktivity proti základně Bagrám. V praxi to bude znamenat nepřetržité denní i noční patrolování v okruhu do 15 kilometrů od základny a v koordinaci s místními autoritami a Afghánskou národní policí tak narušovat činnost povstaleckých skupin a jejich aktivity a útoky směřované proti základně," uvedla mluvčí.

Přestože řada příslušníků 3. strážní roty již působila v zahraničních operacích na území Iráku, Kosova i Afghánistánu, pro více jak polovinu vojáků nové jednotky bude mise na Bagrámu jejich vůbec prvním nasazením v zahraniční operaci. Jejich velitel kapitán Petr Liška, pro kterého je tato mise celkem třetí v pořadí a má za sebou i zkušenosti z Afghánistánu, nepochybuje, že své úkoly všichni zvládnou.

„Máme za sebou náročnou devítiměsíční přípravu, během níž jsme se zaměřili na veškeré situace, které nás mohou v průběhu nasazení potkat. Všichni vojáci z mé jednotky si uvědomují náročnost mise, která nás čeká. To, že situace opravdu není jednoduchá, potvrzují události z léta," uvedl těsně před odletem kapitán Liška.

„Na přelomu července a srpna jsme byli v Afghánistánu na stáži. Přímo na místě jsme se tak seznámili s reálnými podmínkami. Víme, že to bude náročné, ale v rámci přípravy jsme udělali vše pro to, abychom tuto misi úspěšně zvládli," dodal kapitán Liška.

Střídání vojáků na Bagrámu bude ukončeno na konci října.