Jen na Olomoucku má Česká pojišťovna nahlášeno od začátku roku dvasedmdesát havárií vodovodních rozvodů způsobených mrazem, v Olomouckém kraji pak registruje 216 vodovodních škod.

„Ve srovnání s loňským rokem je toto číslo dvakrát vyšší. Loni jsme měli z Olomoucka nahlášených jen dvaatřicet vodovodních škod za měsíc, protože nebyly tak silné mrazy,“ uvedla Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny.

Moravská vodárenská společnost se ze začátku ledna zabývala dvanácti případy poruch potrubí.

Na Šternbersku řešili zatím tamní vodohospodáři jen tři případy.

„Opravujeme jen drobné poruchy, které nejsou tak závažné. Většinou jsou to havárie na přípojkách, které opravíme ještě v den, kdy nám je nahlásí,“ řekl ředitel šternberské Vodohospodářské společnosti Sitka Miloslav Kymlička.

Praskliny se ukáží po oblevě

Největší nával havárií vodovodního potrubí nastane po oblevě.

„Teď je to ještě zamrzlé a voda prasklým potrubím neproudí, ale až rozmrzne, myslím, že teprve nastane problém,“ řekl Kymlička.

To potvrzuje i mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.

„Od začátku roku jsme se na Olomoucku potýkali asi jen s deseti pojistnými událostmi, které se týkaly poruch vodovodního potrubí. Škod ale začne přibývat, jak se oteplí. Majitelé praskliny zjistí, až jim začne zatékat,“ dodal.

Škody jdou do milionů

Škody se už teď ale pohybují v milionových částkách.

„Pokud jde o současnou výši škod, tak úhrady za Olomoucko budou v řádu milionů korun,“ řekla Koutská.

Ve Šternberku a okolí se náklady na opravy potrubí pohybují kolem třiceti tisíc korun a pojišťovna Kooperativa řeší havárie zhruba za dvě stě tisíc korun.

Moravská vodárenská se zabývá poruchami řádově ve sto tisícových částkách.

„Průměrné náklady na opravu havárie menšího rozsahu nepřevyšují padesát tisíc korun, u větších rozsahů se ale jedná řádově o statisíce korun,“ dodala mluvčí Moravské vodárenské společnosti Helena Koutná.