Čika dostala před necelými pěti lety od synů na Vánoce. Ve čtyřech měsících vážil sameček šest kilo, dnes má asi 110 kilogramů.

„Pak přibyla Pepina. Přišla k nám od rodiny, která ji nechtěla, v devíti měsících vážila 16 kilogramů, dnes je to asi 45 kilo," prozrazuje žena, která je členkou Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti.

Na internetové stránky klubu odkazuje všechny, kdo o pořízení prasečího společníka uvažují. Není to totiž jen tak.

„Kromě toho, že člověk musí být trpělivý, klidný a rozvážný, měl by bydlet ve vlastním domě se zahradou a také by měl mít dostatek času. Měl by zvážit, zda je schopný se o prase postarat třeba i dvacet let, protože do tolika se prasátka běžně dožívají," shrnula požadavky, ke kterým patří i další zásady.

„V první řadě by zájemci neměli věřit všemu, co jim chovatel ve snaze prodat selátko namluví," podotkla.

Prasata, která mají v domě Evy Molnárové vlastní pokoje s dostatečnou zásobou peřin a přikrývek, do kterých se rády zavrtávají, jsou velmi svéhlavá zvířata.

„Když se rozhodnou něco udělat, udělají to. Rozryjí zahradu, okoušou nábytek, dorážejí na holeně, dokud jim nedáte pamlsek. Za ten udělají cokoli, vlastně pouze za něj, jinak spíš dělají, že neslyší," neskrývala určitou vypočítavost prasat.

(Mini)praseNejrozšířenější druhy
prase vietnamské (pochází z Asie a je vhodné i jako jateční plemeno)
prase Gottingenovo (vyšlechtěno uměle pro vědecké účely)
Cena
Sele se dá pořídit od několika set až po tisíce korun
Váha a věk
Ani velmi drobní rodiče nejsou zárukou toho, že mazlíček bude v dospělosti stejný. Miniprasátka dosahují hmotnosti od 40 do 120 kilogramů. Dožívají se 15 i více let
Nároky na majitele: vysoké, neustálá pozornost
stanovení harmonogramu výchovy a jeho dodržování
odměňování za splněné úkoly
majitel musí být trpělivý a důsledný
Výživa: speciální krmné směsi pro prasata, ve vegetačním období pastva, zelenina a ovoce jen omezeně
Plusy a minusy
+ přítulnost, inteligence, čistotnost, výborná paměť
svéhlavost, agresivita vůči cizím lidem
Web:
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti

Mimina nebo puberťáci

Lidskou pozornost vyžadují víc než jiní domácí mazlíčci. Umějí si ji vynutit například hlasitým kvičením. Majitelova přízeň může skončit až ve chvíli, kdy se prase unaví a ulehne.

„Do tří let jsou buď mimina nebo puberťáci a ti jsou opravdu výživní. Pořád něco objevují a zkoušejí, zda je to či ono k snědku nebo alespoň k okousání. Zjišťují, zda v kapsách nezůstaly nějaké pamlsky, v ohrožení jsou také kabelky, které snadno podléhají zkáze," vybavuje si zničené předměty.

Nad těmito vlastnostmi a způsobenými materiálními škodami mává Eva Molnárová rukou. Předčí je totiž to, jakou jí dělají prasátka radost.

„Chtějí neustále hladit a drbat. Hlídají vás před cizími lidmi, umějí se krásně usmát, když je ukládáte do postýlky," podtrhuje největší přednosti.

Inteligentnější než psi

Podle Evy Molnárové jsou prasata například oproti psům mnohem čistotnější.

„Jsou i inteligentnější, rychleji se učí a lépe si pamatují. Jenže svou inteligenci využívají výhradně pro uspokojení svých tužeb, a nikdy nebudou dělat to, co umějí, jen proto, aby majiteli udělala radost," srovnává se psem.

„Se psem se žije tak, že majitel je vůdce smečky a může mu to dát najevo. S prasátkem se žije jako s rovnocenným partnerem. Majitel musí být důsledný a mít malinko navrch, ale tak, aby si toho prasátko moc nevšimlo," popisuje ideál soužití.

Vepřove maso už nejí

I když je prase všežravec, pro zdravou a vyváženou výživu potřebuje jen velmi málo živočišných bílkovin.

„Proto by se v žádném případě neměla krmit krmivy pro psy a kočky. Existuje pro ně kompletní směs a také vitaminový přípravek," vyzdvihla Eva Molnárová s tím, že v části roku, kdy je možné, aby se prasátko páslo, mu mohou majitelé dávat jen zeleninu, omezeně pak ovoce.

Sama už úplně vyřadila ze svého jídelníčku vepřové maso.

„Čím více pronikáte do problému například velkochovů, tím více máte k tomuto masu negativní vztah. Další problém je v psychice. Doma máte v peřinách mazlíka, a dalšího, který neměl takové štěstí, sníte?" uzavřela řečnickou otázkou Eva Molnárová.

Chovatelé netradičních mazlíčku - poutákNový seriál Chovatelé netradičních mazlíčků
vychází vždy ve čtvrtek v TIŠTĚNÉM vydání Deníku
16. dubna si tam můžete přečíst o chameleonovi Chami Rexovi a jeho majiteli.