Rozsah kůrovcové kalamity v této části Oderských vrchů je nevídaný. O turisty přesto chtějí zabojovat. Hlavně letos, kdy kvůli epidemii koronaviru tuší větší zájem tuzemců o objevování méně známých koutů Česka.

„Turistů je už na jaře více než dříve, nemohou moc jinam vycestovat, tak jezdí po Česku. O víkendech je návštěvnost velká,“ uvedl starosta Kozlova Roman Fojtík.

„Vyrážejí k prameni Odry a po turistických stezkách, i když lesy kolem dostaly pořádně zabrat,“ dodal.

Pramen Odry se nachází zhruba 1,5 kilometru od vesnice, kterou protíná hlavní tah z Olomouce na Potštát a Odry.

„Chceme, aby se motoristé zastavili. Přijeli cyklisté. Udělali jsme parkoviště, které je zadarmo. Vymýšlíme, jak je zdržet,“ uvedl starosta Fojtík.

Hospoda se rozjela

Obci se v zimě podařilo najít nového provozovatele místního pohostinství, které upadalo. Koronavirové krizi navzdory investoval do restaurace ležící u hlavního tahu stovky tisíc korun.

„Snaží se. Hosté jsou spokojeni a vracejí se,“ popisoval starosta.

O prázdninách chce Kozlov instalovat dobíjecí stanici pro cyklisty na elektrokolech, která využívají v kopcovitých terénech. Stát bude v blízkosti hostince a kostela sv. Josefa.

„Je to služba, kterou můžeme nabídnout turistům. Snad bude mít odezvu. Lesy bohužel vypadají, jak vypadají – nejsou,“ pokrčila rameny Lenka Křivánková z Kozlova.

Hostinský Jiří Fišara zvelebil provozovnu a zaujmout chce především klasickou kuchyní a čerstvou zvěřinou. Daří se mu.

„Děláme patnáct druhů polévek, domácí utopence, domácí pomazánky a sýry,“ lákal turisty. Ve stálé nabídce má tento vášnivý myslivec i zvěřinový guláš.

„Přivítal bych, kdyby se turisté mohli dostat k prameni Odry nejen o víkendech a svátcích, ale i ve všední den. Lidé do Kozlova v týdnu přijedou a vyrazí k cíli, i když v prostoru fungují vojenská pravidla,“ připomněl, že pramen Odry zůstal po vyčlenění Kozlova na území vojenského výcvikového prostoru Libavá.

Unikátní oblasti, dlouho bez civilizace

Starosta i podnikatel vidí další naději na rozvoj turistického ruchu na Libavé v dohodě, kterou v těchto dnech podepsaly Vojenské lesy a statky s Klubem českých turistů.

Spolupráce by měla přispět k rozvoji rekreačních funkcí v přírodních lokalitách, které ještě před několika lety byly jako vojenské výcvikové prostory veřejnosti uzavřeny. Týká se rozvoje a údržby návštěvnických tras v místech, které armáda aktuálně nevyužívá k výcviku.

„Bývalé i současné vojenské újezdy jsou unikátními přírodními oblastmi, domovem celé řady vzácných živočišných i rostlinných druhů, a to i díky tomu, že se jim vyhnul po desetiletí, kdy sloužily armádě, běžný civilizační ruch. Při rozvoji rekreačních funkcí těchto oblastí musíme udělat vše pro to, abychom tento stav nenarušili,“ sdělil ředitel VLS Petr Král.