Dnes už se dříve nekončící holiny opět zelenají. Rozrůstá se na nich druhově pestrý a věkově rozdílný les. Ten nejenže potěší oko milovníka přírody, ale bude odolnější proti případným dalším pohromám.

Areál v Kozlově na Olomoucku byl v 80. letech minulého století postaven pro útvar sovětské armády. Na snímku hlavní brána se strážním domkem, 21. ledna 2024
Areál po Sovětech na Olomoucku najde využití. Armáda má s Kozlovem plány

Na území Libavé vzniklo po zpracování následků kůrovcové kalamity v letech 2015 až 2019 bezmála 4 tisíce hektarů holin.

„Ty se podařilo v letech 2018 až 2020 prakticky beze zbytku zalesnit. Pro zalesnění bylo použito téměř 30 milionů sazenic, z nichž 70 procent tvořily listnaté dřeviny, především buk, duby, javory, olše, lípy. Byly prováděny i výsevy břízy, habru nebo klenu,“ popisovala mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Martina Vyskočilová.

Libavá. Silo, na Točce sever je jich v lese skrývá celkem sedm, 31. března 2022
Divočina Libavé skrývá základnu, odkud Sověti mohli spustit jaderný útok

Obnova lesa stála nezměrné úsilí pracovníků lesního podniku a vyžádala si obrovské náklady. „Obnova lesních porostů na Libavé po kalamitě znamenala náklady v řádu vyšších stovek milionů korun,“ poukázala mluvčí.

Obec Kozlov, duben 2021
Nový život Kozlova? Nádherný les smetla vichřice. Obnoví jej, chystají i parcely

VLS se také podařilo revitalizovat prameniště významného evropského toku a vybudovat novou naučnou stezku. Projekt v roce 2021 obdržel ocenění Olomouckého kraje.

Vyrazit k prameni Odry ve vojenském újezdu Libavá mohou lidé o víkendech a státních svátcích, kdy neprobíhá výcvik armády. Období blížících se Velikonoc je přímo ideální příležitostí k této nenáročné vycházce.

Okolí pramene Odry v létě 2020

Okolí pramene Odry v červnu 2020Okolí pramene Odry v červnu 2020Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Okolí pramene Odry v létě 2018

Okolí pramene Odry v létě 2018Okolí pramene Odry v létě 2018Zdroj: Deník/Daniela Tauberová