Přímo v červené zóně, v desetitisícové Litovli, kterou hygienici v březnu uzavřeli kvůli nekontrolovatelnému šíření nového koronaviru, ordinovala praktická lékařka Věra Katzerová.

„Zůstali jsme ve městě ve třech a lidé nám procházeli ordinacemi. Pacienty jsme nemohli nechat bez pomoci. Nešlo jen o covid, lidé měli bolesti břicha, bolesti na hrudníku. V takovém případě nelze sdělit po telefonu, ať nechodí do ordinace a vyčkají, co bude. Tady však nejde pouze o nás v Litovli, ale i o další kolegy v covidem postižených místech,“ reagovala Věra Katzerová, která je předsedkyní Sdružení praktických lékařů na Olomoucku.

Ilustrační foto
Roušky někde doporučujeme, hlásí olomoucké hejtmanství. Kde jsou vhodné?

Kapitační platba plus výkony

S praktiky, a už vůbec ne těmi v ohnisku koronavirové nákazy, by v březnu měnil málokterý doktor.

Na jaře přicházeli do ordinace lidé s projevy respiračních infekcí a praktik musel rozhodnout, co s pacientem dále.

Většina těchto doktorů stojících v první linii zdravotnictví přitom zpočátku ani neměla účinné ochranné pomůcky, a to má skoro polovina přes 60 let.

Jsou přesvědčeni, že oceňování nasazení při epidemii není fér. Jednorázovou odměnu, kterou stát posílá do nemocnic i sociálních služeb, by přitom uvítali zejména kvůli svým zdravotním sestrám.

Ilustrační foto
Covid na Olomoucku: Netřeba vracet jarní restrikce, uklidňuje hygienička

„Rádi bychom odměnili sestřičky za jejich statečnost a obrovské nasazení. Ony byly v každodenním kontraktu s pacienty, kteří přicházeli do čekárny. Prováděly odběry, aniž by věděly, jestli jsou nebo nejsou covid pozitivní. Zvažuje se sice nějaké navýšení plateb, ale jednorázová odměna jako v nemocnicích a sociálních službách, k tomu u nás praktiků nedojde,“ popsala předsedkyně Sdružení praktických lékařů na Olomoucku.

Lékařka, které prošlo ordinací 46 pozitivních pacientů, už přitom absolvovala v Litovli i „druhou vlnu“, když se nákaza dostala do zdejšího domova pro seniory, kteří spadají do jejího „obvodu“. Onemocnělo třicet klientů a necelá desítka pracovníků.

„Bylo to extrémně náročné, ale situaci v domově se nám podařilo zvládnout dobře,“ popisovala Katzerová.

Příjmy praktických lékařů od zdravotních pojišťoven dělají takzvaná kapitační platba a platby za jednotlivé vykázané výkony. Kapitace je přibližně 50 korun měsíčně za každého pacienta v kartotéce.

Více peněz dostává praktik, když má delší ordinační dobu v týdnu, vzdělává-li mladého doktora a odměněna je také práce v odlehlých oblastech. Z toho platí doktor provoz ordinace, nájem a zdravotní sestru.

Turistů je letos v Litovli méně. 23. července 2020
Stigmatizovaná Litovel? Turistů letos poskrovnu, o kousek dál mají rušno

Zdravotníkům 11,2 miliardy od vlády

Vláda v pondělí schválila dotační program na mimořádné odměny pro zdravotníky. Týká se zaměstnanců v nemocnicích a následné péči.

Zdravotníkům bude rozdělena částka 11,2 miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví už v červnu ocenilo například zaměstnance zdravotnické záchranné služby, kteří se podíleli na zvládnutí epidemie.

„Po odměnách pro pracovníky v první linii se odměny dostanou i k těm, kteří sice nepracovali přímo s covid pacienty, ale zajistili důležitý chod ne-covid oddělení. Nemocnice byly od března do května pod náporem pacientů, a právě tady byla největší pravděpodobnost, že se zdravotníci setkají s nakaženým. Všichni zaměstnanci v nemocnicích pracovali ve ztíženém pracovním prostředí a byli vystaveni riziku nákazy. Odvedli skvělou práci a já jsem moc rád, že se nám peníze na odměny podařilo prosadit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k odměnám, které vláda podpořila v tomto týdnu.

Odměnit všechny zdravotníky, kteří pracovali s nakaženými, má podle Ministerstva zdravotnictví nová úhradová vyhláška, která upraví platby od zdravotních pojišťoven.

Hana Kučerová, ředitelka, Psychiatrická léčebna Šternberk
Jak “nebláznit” z koronaviru? Radí šéfka psychiatrické léčebny