Podle statistik trpí přecitlivělostí na nejrůznější vnější podněty téměř milion obyvatel Česka.

„Teď jsem doma čtrnáct dní s angínou a nechodím vůbec ven. Jenže přímo před okny nám kvetou javory. A asi jen tím, že větrám, se pyl dostal do bytu. Takže jsem se v neděli ráno probudila s oteklými víčky, mám červené oči, jsem celá osypaná a mám vyrážku v obličeji,“ popisuje Lenka, která pravidelně užívá prášky na zmírnění alergií.

„U mě je hlavně problém po estetické stránce. Samozřejmě je to nepříjemné, pálí mě celý obličej a ruce. Jenže tím, že se alergie projevuje na místech, kde to je vidět, tak se navíc cítím ještě o něco hůř,“ říká dívka, která začervenalou vyrážku nezakryje ani make-upem.

Právě nyní je období, kdy alergici začínají nejvíc trpět. „Souvisí to s počasím, květena se rozšířila, protože jsou větry. Letošní sezona již jede naplno,“ uvedla šternberská alergoložka Alena Polcrová s tím, že teď mají lidé problémy hlavně kvůli kvetoucím pampeliškám a břízám.

Letos začala pylová sezona už v únoru. „Vždycky to záleží na počasí. Bylo slunečno a větrno, takže samozřejmě potíže už začaly relativně brzo. V únoru to byla líska a olše, pak nastalo na chvíli zklidnění a teď se dostáváme na vrchol sezony – pýlí se břízy. Za chvilku zase budeme čekat trávy, ale záleží i na počasí, jak moc se sezona projeví,“ uvedl Jaromír Bystroň, primář oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc.

Problémy jsou hlavně tam, kde se pyl nemá kam rozptýlit. Například na venkově bývá ve vzduchu v nízkých koncentracích, kdežto ve městech jej vítr nerozpráší.

„Je to hlavně kvůli sídlištní zástavbě, mezi vysokými domy koncentrace zůstává vysoká. Riziková místa jsou i v oblastech s velkou frekvencí dopravy a výfukových plynů. Tam jsou pyly jistým způsobem pozměněné, jejich povrch naruší exhalace, a tak jsou ještě agresivnější než normální pylová zrna,“ vysvětlil odborník.

Poslední odborné studie tvrdí, že šedesát procent lidské populace má genetickou vlohu pro to, aby jejich organismus reagoval alergicky.

„Zda se vloha projeví, záleží na mnoha zevních podmínkách: kde člověk žije, zda trpí stresem, jaké je složení potravy, znečištění vzduchu, nadměrná vlhkost či suchost v bytě a podobně,“ přiblížil Bystroň.

„Každý čtvrtý člověk trpí nějakou přecitlivělostí, takže prakticky v každé rodině je nějaké alergické onemocnění,“ dodal primář.