„Nevím, co to je. Nějaký automat?“ blížil se k boxu u šternberského Tesca starší muž. „Pračka, opravdu je to pračka. A tady píší, že i sušička. Nic takového jsem ještě neviděl. Jak dlouho to tady stojí?“ divil se senior.

V horní části kiosku se třemi bubny, z nich největší prací je na 18 kilo prádla, stojí „Prádelna revolution“. Nevšední automatické pračky provozuje společnost Best series a v Olomouckém kraji stojí také u obchodních center v Uničově, Prostějově a Přerově.

„Myšlenka vznikla v roce 2018 a první prádlomat jsme postavili v Rychnově nad Kněžnou v červnu 2019 - museli jsme získat potřebná povolení,“ ohlédl se Jan Holý ze společnosti Best series.

Podnikatelé se inspirovali v zahraničí, kde jsou podobných pracích strojů tisíce. „Praní je základní lidská potřeba. Když to postavíte venku a je to přístupné 24/7 a je to automat, je to sympatické řešení pro uživatele i pro nás,“ poukázal.

Venkovní prádelní kiosky dobře posloužily lidem v době pandemie covidu, protože jejich provoz nebyl nijak omezený. V době ruské invaze na Ukrajinu jsou non stop venkovní prádelny zase užitečné vzhledem k uprchlické vlně, protože řada běženců si nemá kde jinde vyprat.

V současnosti má firma po celé republice 40 poboček. Spolupracuje zejména s řetězci Tesco a Kaufland.

„V řízení jsou další desítky poboček napříč celou republikou. Jednáme i se starosty, kterým se myšlenka libí,“ uvedl Jan Holý s tím, že do budoucna by v České republice mohlo vyrůst až 700 prádlomatů.

Ovládání pracího kiosku, který je podle provozovatele denně čištěný a dezinfikovaný, není nijak složité. Po umístění špinavého prádla do bubnu a uzavření dvířek, navolí uživatel prací program. Prášek s sebou nepotřebuje, ten je v ceně a je automaticky dávkován do každého praní.

Před koncem zvoleného programu přijde uživateli SMS zpráva s výzvou k vyzvednutí vypraného prádla. „Zákazníci si mezitím mohou vyřešit svůj každodenní nákup,“ uzavřel Jan Holý.