Obviněným hrozí jim až dvanáctileté vězení. Vedení ČEZ v pondělí prohlásilo, že za svými pracovníky pro odhalování krádeží elektřiny stojí.

„Obvinění měli jako zaměstnanci firmy ČEZ Měření na různých místech Česka od dubna 2005 do současné doby nejméně v padesáti případech vstupovat bez řádného povolení na pozemky poškozených a po odpojení dodávky elektrické energie je následně nutit k zaplacení vysokých finančních částek za údajný černý odběr,“ popsal policejní akci nesoucí název Izolátor mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Pracovníci, kteří jsou stíháni na svobodě, podle policie rovněž nutili klienty ČEZ, aby šli v noci na pracoviště firmy, kde jim vyhrožovali trvalým odpojením elektřiny, oznámením věci na policii a soudy. Lidé pak pod tlakem podepisovali smlouvy o uznání dluhu.

„V případě prokázání viny jim hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody,“ doplnil Hanták.

Štarnov: soud rozhodl ve prospěch klienta

Právník Miloš Slabý, který zastupuje u soudu dva klienty z Olomoucka, jež společnost ČEZ odpojila elektřinu kvůli údajné krádeži proudu, k obvinění pracovníků ČEZ Měření v pondělí uvedl, že na tlak ze strany pracovníků poukazuje od počátku.

„Tvrdíme to od počátku. Závěry policie se rozhodně nevylučují s tím, co celou dobu říkáme,“ reagoval.

Společnost ČEZ prohrála soud s jeho klientem Jaromírem Volfem ze Štarnova. Ten před dvěma roky odmítl zaplatit statisícovou pokutu. Nechali jej měsíce bez proudu.

Soud řekl, že na odpojení od elektřiny na tak dlouho neměli právo, protože překážka (černý přípojka) byla odstraněna nainstalováním nového elektroměru.

V dalším případě z Bělkovic by měl verdikt podle Slabého padnout do konce roku.

Klienti: Byli jak trestné komado

Společnost ČEZ ústy mluvčího Ladislava Kříže včera uvedla, že za pracovníky stojí. Tvrdí, že jejich postupy byly a jsou v souladu se zákony a existují o tom audiovizuální záznamy.

Na Olomoucku poté, co v roce 2006 narazil ČEZ při běžné kontrole na neoprávněný odběr v jednom rodinném domě, provedl několik rozsáhlých kontrol v šesti obcích u celkem osmi stovek odběratelů.

„Měření prokázalo, že elektřinu neoprávněně odebíralo 87 domácností. Skupina neoprávněně odebrala množství elektrické energie, které odpovídá spotřebě jedné velké nemocnice a způsobila škodu 18,2 milionu korun,“ uvedl mluvčí Kříž.

Obyvatelé obcí z Olomoucka popisují tehdejší postup pracovníků, kteří měli přijet v neoznačených autech oděni v černých kombinézách, jako zátah nějakého trestního komanda.

Právník Rytíř právě kvůli tomu, jakým způsobem byly černé odběry odhalovány a dokazovány, letos na jaře podal hromadné trestní oznámení na společnost ČEZ, kteří se měli dopustit hned několika trestných činů. Tvrdil, že se náhrada škody v řadě případů snižovala vydíráním.