Potřebujete pračku? Za polovinu! Lyže? I jejich cena spadla na téměř padesát procent! Podobně oblečení nebo hračky se dají pořídit za takové ceny, že ti, kteří nakupovali před měsícem, mohou jen zaskřípat zuby. Dlouhodobé zkušenosti České obchodní inspekce však ukazují, že se může jednat i o trik, a zákazníci by proto měli být pozorní a požadovat informace cenách i o zboží ve slevě a nevzdávali se svých práv.
„Dostali jsme od Ježíška peníze a už na Štěpána k večeru jsem se byla podívat, jak a co zlevnili. Neodolala jsem a dceři koupila džíny a manželovi košili. Proti cenám před dvěma týdny jsem ušetřila osm stovek," popisovala Michaela Dvořáková nákup v jednom ze supermarketů na okraji Olomouce.
Ve slevě není jen sezónní oblečení, jehož cena spadla i na 70 procent. Obchodníci se snaží zbavit skladových zásob snad ve všech sortimentech. Zbystřit by měli například sportovci, kteří nyní mohou při obměně lyžařského vybavení ušetřit tisíce.
„Lyžáky šly dolů z šesti tisíc na čtyři a půl, stejně tak zlevnily boty na běžky, lyže, které stály devět tisíc, jsou ode dneška za čtyři a půl," vypočítával z atraktivní nabídky Josef Pavlík z prodejny Sportisimo v OC Haná.
Spadly i ceny elektroniky. Například Euronics zlevnil stovky položek.
„Pračka, která stála osm tisíc, je ode dneška za necelých pět. Zajímavé jsou ceny tabletů, televizí, ve slevě jsou stovky položek. Až o padesát procent," lákal zákazníky Jan Petrík z prodejny v OC City Olomouc.
Pozor na triky obchodníků
Ceny v obchodech jsou po Vánocích skutečně lákavé a první dny výprodejů ukazují, že lidé na akce slyší velmi dobře. Inspektoři však upozorňují, aby si zákazníci, než se nechají unést výhodností nabídky, porovnali ceny, a nenaletěli na možný marketingový trik obchodníka. Při kontrolách zaměřených na kontrolu nabídky a prodeje zboží za akční ceny a zboží ze sezónních slev provedených za třetí čtvrtletí letošního roku zjistila Česká obchodní inspekce téměř ve čtyřiceti procentech případů porušení jedné či více z povinností stanovených příslušnými předpisy.
„Při prodeji zboží v rámci sezónních slev stále dochází k porušování zákona o ochraně spotřebitele. Jsou nesprávně informováni o ceně zboží, zakoupené výrobky jsou jim nesprávně účtovány, nedostanou řádně vyplněné doklady o koupi ani na vyžádání. Zboží není řádně označené a při jeho nabídce jsou užívány klamavé obchodní praktiky," uvedla Miloslava Fléglová, mluvčí České obchodní inspekce.
Inspektoři lidem doporučují, aby při akčních nákupech nejprve porovnali ceny s konkurencí, vzali v úvahu zákaznický komfort, případně poskytovaný servis a zvážili, zda je koupě skutečně tak výhodná, jak se je snaží prodávající přesvědčit.
„Měli by požadovat úplné a jednoznačné informace o cenách i o zboží ve slevě a nevzdávali se svých práv. Na výrobky ve slevě, které nemají vady, platí stejná doba záruky i právo na uplatnění reklamace, včetně rozporu věci s kupní smlouvou, jako pro zboží nabízené za plnou cenu," připomněla ČOI.