Občanské sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, které areál vlastní, chce ve zvelebování prostoru pokračovat.

Objekt bývalé Prachárny pochází ze druhé poloviny 18. století. Řemeslníci jej rekonstruovali tři roky. Budova má novou střechu a celá je natřená bílou barvou. Opravený je také vnitřek budovy.

„Tesaři museli dát do pořádku všechny trámy, které v Prachárně byly. Osmdesát procent zachovali. Jsem ráda, že se vše podařilo dokončit,“ popsala předsedkyně sdružení Markéta Záleská.

Oprava Prachárny vyšla na deset milionů korun, z toho většinu tvořily dotace z Evropské unie. Přispěly i nadace.

Příští rok na jaře se otevře lidem muzeum vojenské historie. Členové sdružení budou nyní připravovat expozice.

„To je teď úkol, který nás aktuálně čeká. Chceme spolupracovat s Vlastivědným muzeem. Pokračujeme také s opravou korunní hradby, kterou bychom chtěli příští rok dokončit,“ uvedla Záleská.

Otevření muzea však nebude jedinou akcí, na kterou se občanské sdružení chystá.

Letecký pohled na Olomouc s Korunní pevnůstkou v popředí. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Amfiteátr i infocentrum

Příští rok totiž plánuje vybudovat za Prachárnou amfiteátr, ve kterém by se mohly v budoucnu konat společenské a kulturní akce.

Členové také chtějí sehnat peníze na opravu další budovy, a to bývalé strážnice.

„Z ní bychom chtěli vytvořit informační centrum olomoucké vojenské historie a zázemí pro návštěvníky Korunní pevnůstky. Zároveň začne v lednu Univerzita Palackého s rekonstrukcí velkého dělostřeleckého skladu. Vzniknout by zde mělo interaktivní muzeum nazvané Pevnost poznání,“ vysvětlila plány Záleská.

Sdružení také bude jednat, jak naloží s objektem malého dělostřeleckého skladu. Prozatím se počítá s vytvořením výletní restaurace, která by nabídku areálu doplnila.

A kdy bude vše hotové?

„To nechci ani odhadovat. Doufám však, že oprava bude rychlá,“ podotkla Záleská.

#nahled|https://g.denik.cz/43/92/korunni_pevnustka_pracharna_10118_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/43/92/korunni_pevnustka_pracharna_10118.jpg|Korunní pevnůstka s opravenou Prachárnou (vpravo)#
Opravená Prachárna na Korunní pevnůstce. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Svátky města i promítání mají pokračovat

Loni i předloni se začala Korunní pevnůstka pomalu otevírat veřejnosti. Konaly se zde různé společenské a kulturní akce. V některých by chtělo sdružení pokračovat i příští rok.

„Chtěli bychom zachovat Svátky města nebo filmové projekce. Vše ale bude záležet na opravách areálu a dohodě s univerzitou. Postupně budeme tříbit dramaturgický plán,“ uzavřela Záleská.

Občanské sdružení získalo Korunní pevnůstku od olomoucké radnice v roce 2008 za symbolickou jednu korunu. Postupně areál opravuje.

Korunní pevnůstka s opravenou Prachárnou z výšky. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Sádrové jádro města pro bronzový model Olomouce z roku 1758. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Plán fortové pevnosti Olomouc z roku 1880. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč