Na zvýšenou prašnost si v hanácké metropoli stěžuje stále více lidí. „Letos je to snad nejhorší za poslední léta. Špatně se větrá, dceři se pořád zhoršuje alergie. Prášilo se celou zimu, i teď bych mohla okna umývat snad každý týden a denně luxovat,“ postěžovala si osmatřicetiletá obyvatelka Havlíčkovy ulice v Olomouci.

Podle Libora Černikovského z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v Olomouci množství polétavého prachu v ovzduší v posledních letech zvyšuje. „Denní imisní limit je padesát mikrogramů v metru krychlovém. Za loňský rok byl tento limit na naší měřící stanici v Olomouci překročený 106 krát. V roce 2005 to bylo jen 83 krát. Průměrná roční koncentrace polétavého prachu v ovzduší loni dosáhla 48 mikrogramů v metru krychlovém, což je o osm mikrogramů nad limitem,“ sdělil Černikovský.

Už tři týdny je mimo provoz olomoucká stanice ČHMÚ na měření kvality ovzduší. „Do konce března letošního roku se měřilo v areálu stadionu Sigma. Kvůli stavebním úpravám jsme ale museli stanici odstranit. Momentálně hledáme novou vhodnou lokalitu,“ dodal Černikovský.

Na zvýšenou prašnost ve městě doplácejí také olomoucké Technické služby. „Letošní zima byla velmi netypická. Rozpočet za první čtvrtletí letošního roku určený na úklid a kropení komunikací jsme oproti minulosti trojnásobně překročili. Teplé počasí umožnilo stavební činnost i v zimě, na zhoršení kvality ovzduší je to hodně poznat,“ řekl vedoucí provozovny místních komunikací Antonín Zívala.

Podle Ludmily Hanzlové z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu trápí prach v ovzduší většinu měst České republiky. „Snažíme se situaci zlepšit zvýšenou frekvencí úklidu ulic a vozovek. Bohužel není moc šancí na to, jak ve městě množství prachu snížit,“ řekla Hanzlová.