„Práci zájemcům nabízíme v zemích Evropské unie. Třeba pro naši partnerskou pobočku Adecco v Norsku vyhledáváme lidi na pozice automechaniků, řidičů aut i autobusů, kuchařů, číšníků nebo třeba pomocného kuchařského personálu,“ uvedl Jaroslav Mihal, vedoucí olomoucké pobočky personální agentury Adecco.

„Zájem se postupně zvyšuje. Mobilita lidí, hlavně těch mladších, se zvětšuje. Zvyk pracovat ve svém regionu nabourávají čím dál častěji zejména mladí lidé, kteří jsou pružnější, mají větší zájem získat zkušenosti nebo si tam i přivydělat,“ vysvětlil Mihal.

Cizinci zase míří do Česka

S tím souhlasí i konzultantka olomoucké personální agentury Start People Michaela Matouchová.

„Trend je určitě stoupající. Do zahraničí jdou spíš absolventi, mladí klienti a pak také lidé bez závazků, kterým je kolem padesátky. Teď nám naopak chodí i reakce přímo od lidí ze zahraničí, kteří mají zájem pracovat v České republice. A to v oblasti IT specialistů, financí, controlingu,“ uvedla.

Stejně jako u nás, tak i v zahraničí je největší poptávka po technických profesích. „Většinou jde o pozice výrobního charakteru – dělnické, stavařina, elektrikáři. Nabízíme práce v Německu, Holandsku nebo třeba Belgii,“ vypočítává Matouchová.

Zájemce lákají samozřejmě lepší finanční podmínky.

„Zaměstnavatel většinou nabízí příspěvek na ubytování, a pokud příspěvek není, tak to většinou zohledňuje ve mzdě. Například elektrikář si v přepočtu může vydělat okolo třiceti až čtyřiceti tisíc korun měsíčně. Většinou však narážíme na jazykovou bariéru. To znamená, že uchazeči, kteří se nám na danou pozici hlásí, neumějí anglicky nebo německy,“ dodala personalistka.

Pomáhají i úřady práce

Informace o zaměstnání za hranicemi či přehled volných míst mohou lidé získat i prostřednictvím úřadů práce.

„Na Úřadu práce v Olomouci funguje poradenská a informační síť EURES, která poskytuje služby v oblasti zahraniční zaměstnanosti zájemcům o práci i zaměstnavatelům. Nejvíce volných pracovních míst pro zájemce o práci z České republiky přichází z Velké Británie, Irska a Španělska. Tedy ze zemí, ve kterých naši občané mohou pracovat bez pracovního povolení,“ uvedla vedoucí odboru trhu práce Úřadu práce v Olomouci Monika Gloserová.

Například loni kontaktovalo v Olomouckém kraji Eures poradce více než tisíc klientů.

Gloserová potvrdila, že velká část volných pracovních míst se týká řemeslnických a zpracovatelských profesí. Zájem je také o kvalifikované technické a zdravotnické pracovníky a také o místa ve službách. Vysokoškoláci mají největší šanci v oblasti lékařské, technickoinženýrské, vědeckovýzkumné a IT.

„Češi mají největší zájem o anglicky mluvící země a pak o sousední státy, jako je Rakousko a Německo,“ doplnila Gloserová.