Zranění jsou proto každoroční součástí silvestrovských oslav. Těžkých případů však naštěstí nepřibývá. Podle primáře traumatologického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Igora Čižmáře vloni naštěstí nebylo zranění spojených s pyrotechnikou mnoho.

„Kolem Vánoc a silvestra to bylo asi deset pacientů, kteří se poranili zábavní pyrotechnikou, šlo spíše o lehká poranění,“ vzpomněl primář.

Řada závažnějších případů z minulých let měla podle primáře Čižmáře souvislost s podomácku vyráběnými rachejtlemi. „Dnes už je tato pyrotechnika cenově dostupnější, a od domácí výroby lidé zřejmě upouštějí,“ poznamenal.

Nejhorší následky takových explozí musejí napravovat specialisté na oddělení plastické chirurgie, kde se již pět let provádí specializované mikrochirurgické ošetření ruky.

Například před dvěma roky řešili velmi závažný případ, kdy mladíkovi rachejtle potrhala ruku. Podle specialistů jsou však možnosti dnešní medicíny velké a lékaři dokážou i tak vážně poškozenou končetinu „opravit“.

Šestnáctiletý mladík se těžce zranil při předloňských oslavách silvestra (první snímek). Podstoupil operaci na plastické chirurgii v olomoucké fakultní nemocnici. Na dalších snímcích níže je ruka půl roku po operaci. Foto: archiv FNO

„Můžeme mnohé vyřešit, utržené prsty nebo ruku lze přišít. Jsou to náročné operace. Velice ale záleží na vlastním poranění, pokud je výbuch silný, jsou tkáně poškozené makroskopicky, ale i na úrovni buněčné natolik, že je nelze rekonstruovat,“ popsal zástupce primáře oddělení plastické a estetické chirurgie Martin Molitor.

Může se stát, že operatéři sice utržený prst přišijí, ale ten se kvůli poškození nakonec neprokrví.

„I po úspěšné operaci, kdy se vše zhojí, může být končetina nefunkční kvůli jizvám. Samozřejmě velice záleží na motivaci pacienta a jeho víře v dobrý výsledek,“ uzavřel chirurg.

Podle policie by si ti, kteří chtějí na silvestra oslavovat se světlicemi a dělobuchy v ruce, měli pořídit pouze takové, které mají český návod, a ten dodržet.

„Ve stáncích lze prodávat pouze nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let, v případě nejvyšší třídy pak jen kvalifikovaným osobám,“ připomněla mluvčí policie Marta Vlachová.

Neodlapujte rachtekjte z lahví

Pyrotechniku by lidé měli odpalovat pouze na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od domů, zaparkovaných aut či keřů.

„Hrozí vniknutí výbušnin do oken či zapálení střechy. Neměli bychom ohrozit ani další osoby,“ uvedla mluvčí s tím, že opilým zábavní pyrotechnika nepatří do rukou vůbec.

„Obzvláště varovné jsou i pokusy některých lidí odpalovat pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve, hrozí vážná zranění,“ podotkla Vlachová.