Po deštích a ochlazení bude mít klíště přímo optimální podmínky, aby hledalo svého hostitele. Stejně tak bude přát počasí lidem k výpravám do přírody.

Jenže pokud je tento zákeřný parazit infikovaný, hrozí stejně vysoké nebezpečí přenosu nákazy na člověka.

V Olomouckém kraji od počátku roku onemocnělo lymskou boreliózou už 68 lidí a klíšťovou encefalitidou dva pacienti. Je to podstatně více než vloni, kdy byla čísla rekordní.

Ve skutečnosti je ale podle odborníků nemocných více, jelikož evidence Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje podchycuje pouze ty nakažené, kteří vyhledali lékařskou pomoc a onemocnění bylo prokázáno.

„Riziko je o víkendu vysoké a lidé by na to měli pamatovat. Jak se chránit? Ještě důležitější, než veškeré repelenty, je to, aby se okamžitě po návratu z přírody prohlédli. Důkladně. Platí, že čím dříve, tím lépe,“ zdůraznil Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, expert na onemocnění přenosná ze zvířat na člověka.

Ochranou je včas klíště odstranit

Klíštěti obecnému trvá několik hodin, než začne sát krev a může člověka infikovat některou z nebezpečných nákaz.

„Pokud člověk klíště včas odstraní, má stoprocentní ochranu, kterou nezajistí repelenty,“ dodal Libor Mazánek.

Doporučuje použít jodisol, což je dezinfekční a antiseptický přípravek běžně používaný na ošetření drobných povrchových ran.

„Klíště je potřeba nejprve zakápnout tímto přípravkem, odstranit pinzetou, kleštičkami či speciální kartičkou se zářezy a místo po vytažení klíštěte znovu pečlivě ošetřit jodisolem. Ten dobré raději přibalit i do batohu,“ radil odborník.

Varuje před vytahováním klíštěte prsty nebo mačkáním nasátého parazita mezi nehty.

„Vím o několika případech, kdy se zejména starší lidé tímto způsobem nakazili klíšťovou encefalitidou,“ varoval Mazánek.

Na Bouzovskou třicítku s repelentem

Doménou klíšťat jsou zejména nízké podrosty na okrajích smíšených nebo listnatých lesů.

Ohniska nákazy klíšťovou encefalitidou jsou na Olomoucku zejména předhoří Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, kde je riziko největší.

Střední pak vyhodnocují odborníci v lesích v západní a severozápadní části okresu.

Do přírody zde v sobotu vyrazí možná až tisícovka lidí na Bouzovskou třicítku, jednu z nejvyhledávanějších turistických akci na Olomoucku.

„Loňského ročníku se zúčastnilo 760 lidí a letos bude přít počasí, tak opět očekáváme vysokou návštěvnost. Naše trasy vedou krásnými místy a pamatujeme na méně zdatné turisty i sportovce, co v pohodě dají třicítku,“ zval Petr Formánek za pořadatele - Sokol Bouzov. „Turisté by určitě měli pamatovat na repelenty. Klíšťata mají ideální podmínky,“ upozornil.

Na klíšťata lze běžně narazit i v obcích, v olomouckých parcích, stejně tak doma na zahradě. Platí, že číhají všude tam, kde je tráva vyšší než 20 centimetrů.