Alespoň takové jsou závěry nové cenové mapy města, kterou v pondělí schválilo městské zastupitelstvo. Ve formě veřejně závazné vyhlášky by tak tato mapa měla platit od prvního července až do stejného dne následujícího roku.

„Cenovou mapou se řídí zejména soudní znalci při výpočtech daní z převodu nemovitostí, stejně jako banky při vyřizování úvěrů. Obrázek o aktuálním pohybu cen si díky ní ale můžou udělat i investoři, nebo lidé, kteří chtějí svůj pozemek prodat, či naopak v některé z olomouckých lokalit koupit,“ řekla Lea Maňáková z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Mapa také pomáhá olomoucké radnici při orientaci, za kolik by měla prodávat svoje pozemky.

Cenovou mapu město každoročně aktualizuje a vychází při tom z reálných kupních smluv, které získávají úředníci magistrátu v průběhu roku z výpisů katastrálního úřadu.

„Cenová mapa nediktuje, za kolik by se měly pozemky prodávat, ale za kolik je mají znalci ohodnotit. Její funkcí je navíc také monitorovat pohyby na trhu,“ doplnila Maňáková.

Podle výsledků vyplývajících z nové cenové mapy, pozemky určené pro rodinné domky v Olomouci za poslední rok podražily v průměru o více než 150 korun za metr čtvereční, při bytové výstavbě se cena vzrostla asi o 50 korun za čtvereční metr.

Největší rozdíl však zaznamenaly pozemky pro komerční využití, které se oproti loňsku prodávají o více než pět set korun dráže.

Reálné ceny na trhu s nemovitostmi se však cenovou mapou neřídí, protože ta je podle makléřů spíše tabulkovou záležitostí.

„Z vlastních zkušeností vím, že hodnoty v této mapě nejsou místy souběžné se skutečnými tržními cenami. Někdy se stává, že jsou sumy v mapě nasazené skutečné poptávce, jindy se zase na papíře objeví nižší cena, než je ta, za kterou se s pozemky reálně obchoduje,“ naznačil Roman Matěj z olomoucké kanceláře Alfa reality.