„Vadí mi, že tu je nepořádek, a že zasahuje i na můj pozemek. Chtěl jsem to tu i prodat, ale s tímhle nepořádkem to nejde,“ říká Kuchař. Se sousedem se podle něj nedá rozumně mluvit, a tak napsal dopis na obecní úřad. „Požádal jsem obec, aby mi pomohla v komunikaci a nějakým způsobem ho donutila, aby to odklidil,“ pokračoval Kuchař.

Starosta obce Křelov Miroslav Haderka o nepořádném sousedovi ví. „Samozřejmě, není to lichotivá vizitka pro naši obec. I o sporu víme a snažíme se to řešit. Poslali jsme dotyčnému dopis, ale nereagoval na něj a na úřad se nedostavil. Proto se tam v nejbližších dnech chystáme, abychom to řešili,“ řekl starosta Haderka.

Deník se v úterý pokusil kontaktovat i souseda Ladislava Kuchaře, ale na klepání ani volání nereagoval. Právnička Ekologického právního servisu Markéta Višinková schvaluje, že se Kuchař obrátil na obecní úřad. „Určitě tím nic nezkazil, pokud má obec navíc vůli s touto situací něco dělat, je to dobře,“ řekla právnička.

Pro tento případ by také doporučila postup podle občanského zákoníku. „Umožňuje podat sousedskou žalobu. Pokud dotyčného soused nějakým způsobem obtěžuje, může podat žalobu k okresnímu soudu. Nepořádnému sousedovi může soud přikázat, aby s touto činností přestal. Rozsudek lze vymáhat i pokutami,“ řekla Višinková.

„Před podáním žaloby však vždy doporučuji pokusit se, nejlépe písemnou formou, o smírné řešení sporu. Písemně vyzvat souseda, aby vše napravil. Je důležitá písemná forma, kterou pak lze považovat u soudu jako důkaz,“ řekla právnička. Podle ní se může poškozený muž obrátit i na policii. Ta musí věc prošetřit a popřípadě podnět předat správné instituci, která by mu měla pomoci.