V Bukovanech totiž léta nevyužitou hasičskou nádrž raději před šesti roky zrekonstruovali a přeměnili v zákoutí s lekníny a rybkami.

„Našim dobrovolným hasičům je průměrně šedesát let, takže jejich činnost se už omezuje spíše na teoretickou rovinu. Proto jsme kolem vody postavili nové lampy, vysadili lekníny a nasadili ryby. V zimě se tu také dá bruslit,“ popsal starosta Miloslav Šmída.

Část obce využívá při požárech hydranty napojené na obecní studnu, ale podle starosty by i jezírko s lekníny v případě velkého ohně plnilo svůj účel.

Miroslav Kintzler z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje potvrdil, že ryby ani jiní vodní živočichové hasičské technice nevadí. „Součástí savice, kterou čerpáme vodu, je koš, v němž by se případné velké nečistoty zachytily.

Požární nádrže často chátrají

„Zřizování zdrojů požární vody je povinné, takže když obce vybudují vodovod, zároveň k němu připojí i hydrant pro potřeby hasičů. Na většině míst už tomu tak je,“ uvedl Karel Kotek z olomouckého hasičského sboru.

Kvůli výstavbě obecního vodovodu tak zůstala nevyužitá například požární nádrž na Svatém Kopečku.

„Vodu z ní při požárech hasiči už léta nevyužívají. Snažíme se ji udržovat v dobrém stavu, několikrát do roka musíme odstranit řasy, ale je to takřka sysifovské dílo, které téměř nejde poznat. Příští rok však chystáme celkové odbahnění a vyčištění,“ informoval Aleš Horák z majetkoprávního oddělení olomouckého magistrátu.

V podobně špatném stavu je i požární zásobárna vody ve Vacanovicích, místní části Tršic. I když ji obec stále oficiálně označuje za požární nádrž, hasiči raději využívají vodu z tršických hydrantů.

„Víme o tom, že nádrž vypadá opravdu špatně. Chceme to v nejbližší době nějak vyřešit, zatím se k její budoucnosti vyjadřují místní občané,“ potvrdila referentka obecního úřadu v Tršicích Vladimíra Nová.

Denisa Mikolášková