Společnost Agra Velký Týnec se nevzdala poté, co neuspěla s rozkladem podaným proti rozhodnutí Ministerstva dopravy, jímž byla stavba dálnice „D55 5501 Olomouc – Kokory“ povolena.

Zemědělci se obrátili na soud, aby rozhodnutí přezkoumal.

Vizualizace dálnice D55 Olomouc - Kokory. Křížení se silnicí Velký Týnec - Grygov
Příprava D55 z Olomouce může pokračovat, zemědělci u Krčmaně neuspěli

Ohrožený chov skotu

Plánovaná trasa vede přes areál živočišné výroby na okraji Krčmaně, kde zemědělci chovají na 600 kusů skotu. Autostráda podle nich odřízne prostor, kde se krávy pasou a odpočívají.

Vytýkali absenci podstatných závazných stanovisek a kritizovali, že rozhodnutí je v rozporu s právními předpisy. Firma se dožadovala protihlukové stěny, která by měla vyrůst mezi kravínem a autostrádou.

Poukazovali tak na to, že stálým hlukem trpí zvířata jak po stránce fyzické, tak psychické, hluk snižuje schopnost reprodukce a dojivost.

Trasa D55 Olomouc–Kokory. Délka úseku je 7,60 kilometruTrasa D55 Olomouc–Kokory. Délka úseku je 7,60 kilometruZdroj: ŘSD„Obrátili jsme se na soud a je nyní na něm, jak rozhodne. Nebudeme se k věci vyjadřovat,“ sdělil Olomouckému deníku předseda představenstva společnosti Agra Velký Týnec Miroslav Wrana.

Kdy se kopne do země?

Na 7,6 kilometru dlouhý úsek dálnice čekají nejen řidiči, ale hlavně obyvatelé Krčmaně, kteří trpí velkým provozem.

Stávající komunikace protíná obec.

„Netrpělivě čekáme na to, až se kopne do země. Věříme, že tento problém se podaří rychle vyřešit,“ reagoval starosta Krčmaně Zdeněk Jančo.

Ministr dopravy jako odvolací správní orgán v květnu zamítl rozklad společnosti Agra Velký Týnec a potvrdil tak povolení stavby vydané v polovině ledna.

„Máme pravomocné stavební povolení a v tuto chvíli nás nic nelimituje. Tedy pokračují přípravy stavby, probíhají výkupy pozemků. V příštím roce plánujeme zahájit. Ale samozřejmě v tuto chvíli nevíme, kdy a jak soud rozhodne,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký.

Nový úsek D55 se má začít stavět na jaře. Výběrové řízení by mělo být vypsáno ke konci letošního roku.