Pošestnácté se letos obyvatelé části Litovle sešli, aby nad talířem guláše zavzpomínali na ničivé povodně v roce 1997. Tehdy guláš navařili poprvé. V obci totiž nešel proud a v kotli skončilo maso z nefunkčních mrazáků.

„Co kdo měl doma v mrazáku, to donesl. Tady u obchodu bylo sucho, voda sahala na roh," ukazovala na padesát metrů vzdálené stavení hlavní organizátorka povodňového guláše Jarmila Sládková.

„Vydělali jsme ven kotel, zatopili pod ním dřevem a nadělali jídlo pro vesnici. Jinak se vařit nedalo," vzpomínala na dny, kdy voda zalila část obce.

Tehdy se místní obyvatelé dohodli, že by se mohli sejít každým rokem začátkem července a stejně jako při povodni posedět spolu u guláše.

Podle obyvatel Březové je o povodňový guláš rok od roku větší zájem. I kotel je větší než před patnácti lety.

„Lidé chodí a sami se ptají, kdy bude povodňový guláš. Jezdí z Unčovic, kteří nám při povodni poskytli azyl, taky z Litovle. Bojím se, aby guláš vůbec stačil," podívala se Jarmila Sládková s obavami do kotle, kde mohla být až stovka porcí.

Chystání na posezení a samotný guláš zabere hospodyni dva dny. Dohodla si pomocnice, protože sama by nápor zájemců o specialitu a jejich žízeň nezvládala.

„Zpracovala jsem třináct kilo hovězího, to bylo dost práce, krájení cibule, to víte, že jsem si poplakala. Ale jsem moc ráda, když se Březová sejde," podívala se spokojeně na „hosty", kteří obsadili lavice rozmístěné na plácku naproti obchodu a podél silnice.

Obyvatelé Březové si každoroční akci pochvalují. Jsou rádi, že se mohou sejít.

„Posedíme, popovídáme, zavzpomínáme na záplavy," uvedl František Hiermann.

„Guláš? Pokaždé je jiný: někdy zvěřina, letos prý hovězí. To víte, že si dám. A rád," usmál se senior, který to má ke gulášku jen přes cestu.

„Jezdíme rádi. Posedíme, povykládáme," uvedli manželé z Litovle.

Obyvatelé museli z obce vrtulníky

Dorazil i bývalý starosta města Vojtěch Grézl.

„Rád přijdu. Při povodni v roce 1997 to bylo hodně zlé. Lidi záplavy a těžké chvíle spojily. Je dobře, že se vytvořila tato tradice a obyvatelé se scházejí. Nikdy jejich pozvání neodmítnu," poznamenal Grézl.

Obec se sedmi desítkami domů leží jihovýchodně od Litovle. Právě odtud přišla 8. července povodňová vlna. Velká voda sice lidem nepustošila obydlí jako jinde, odřízla je však od okolního světa, a protože v prvních hodinách situace skutečně vypadala velmi dramaticky, musely přijít na pomoc vrtulníky.

Březové u Litovle 8.7. 1997

Březové, 8. července 1997

Na minuty prožité v burácejícím armádním stroji vzpomínají chlapi dodnes. Hlavně se však strachovali, co najdou, až voda trochu opadne a oni se budou moci vrátit domů. Škody počítali na stovky tisíc korun. Bláto uklízeli týdny. Spadl jeden dům.

„U guláše vždycky zavzpomínáme na to, co jsme tehdy prožívali. Jsme rádi, že jsme povodně přežili ve zdraví a bez velkých ztrát. Jinde takové štěstí neměli," uzavřel místní kronikář František Navrátil.