Ceny bytů a domů v místech ohrožených povodněmi jsou dnes srovnatelné s ostatními lokalitami. Ten, kdo je ochotný žít s rizikem, že mu dům čas od času zaplaví voda, však ušetří jen pět až deset procent z pořizovací ceny nemovitosti.

Prodej domů a bytů je bez problémů


Po povodních v červenci 1997 byly nemovitosti v záplavových oblastech Olomoucka často téměř neprodejné. „Rok až dva trvalo, než lidé na ničivou povodeň zapomněli. Trh s nemovitostmi v blízkosti vodních toků se začal hýbat ještě později. Dnes už se ale v těchto místech prodávají domy a byty zase a bez jakýchkoliv problémů. Jejich ceny navíc pořád rostou,“ uvedl ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Stejný nárůst zájmu realitní makléři sledují také u stavebních parcel v záplavových oblastech. Cena za metr čtvereční však rozhodně není výrazně nižší než v jiných oblastech Olomouce. „Pozemky v záplavových oblastech, například v Černovíře, stojí kolem tisícikoruny za metr. Běžná cena se v Olomouci pohybuje okolo 1 300 korun, což už takový rozdíl není. Parcel je málo, takže lidé budují nové domy i v blízkosti vodních toků. Ceny pozemků porostou také v dalších letech, zhruba o deset procent ročně,“ odhaduje Korytar.

Spekulanti většinou neuspěli


Po povodních se v záplavových oblastech objevovali zájemci, kteří se pokoušeli výhodně odkoupit pozemky. „Na tehdejší spekulanty si vzpomínám. Většinou ale neuspěli. Lidé, kteří při záplavách přišli o dům, už většinou neměli peníze na nákup drahé parcely jinde. Spousta občanů na původních pozemcích postavila vyvýšené novostavby, jiní se odstěhovali a parcely si nechali pro své potomky,“ dodal Korytar.

Odvahu stavebníků bydlet pár metrů od vody potvrzuje také starosta Horky nad Moravou Oldřich Nykl (ODS). „Zájem o parcely je u nás extrémní. Lidé nemají moc na výběr. Kupují proto i pozemky přímo v povodňové oblasti, metr stojí kolem tisícikoruny. Staví se tady také v ulici Sedlisko, kde byla spousta vody. Dnešní materiály už povodeň přežijí. Horší to bylo s domy z vepřovic, ty šly k zemi jako první,“ vzpomněl Nykl. Obec brzy bude množství novostaveb v záplavové oblasti regulovat novým územním plánem. „Připravujeme změnu, která zamezí další výstavbě u vody. V lokalitách ohrožených povodní chceme jen minimum stavebních parcel,“ dodal Nykl.

Zájemcům pomůže povodňová mapa


Lidé, kteří jsou ochotní koupit byt či dům v záplavové oblasti ale nemohou spoléhat na to, že ušetří. „Kupní cenu riziko povodní snižuje jen o pět až deset procent z celkové ceny nemovitosti. Ceny domků v záplavových oblastech Olomoucka se už srovnaly s ostatními lokalitami ve městě. Ani v místní části Černovír, který je problémy s velkou vodou vyhlášený, nejsou ceny o moc výhodnější. Domy se tam ale prodávají bez problémů,“ sdělila Iva Secká z olomoucké realitní kanceláře Patriot.

Zájemci o nemovitost stojící u vody však mají situaci ulehčenou tím, že před koupí mohou nahlédnout do povodňové mapy. „Někteří majitelé domů při prodeji sami upozorňují na to, že dům už byl pod vodou a bez problémů to ustál, jiní se snaží o záplavách vůbec nemluvit. Dnes už ale není problém zjistit, kde všude před deseti lety stála voda,“ dodala Secká.