Celkem 100 milionů korun.

Státní podnik Povodí Moravy vyměření poplatku magistrátem zaskočilo.

Podle vedení radnice takovou povinnost ukládá investorovi vyhláška.

Ujistilo však, hledá cestu, jak vyhlášku upravit, aby Povodí nemuselo nic platit.

Vyměření poplatku Povodí Moravy potvrdilo.

„Pro Povodí Moravy, s. p. byla tato informace nová a překvapivá, neboť tento poplatek nebyl při realizaci předchozích etap protipovodňových opatření v Olomouci uplatňován,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podnik podle něj považuje situaci za nešťastnou.

„Je vyměřován městský poplatek pro stavbu  financovanou z dotací Ministerstva zemědělství a rozpočtu Povodí Moravy s. p., která slouží výlučně k protipovodňové ochraně obyvatel Olomouce, jejich zdraví, majetku a majetku města Olomouc. Statutární město Olomouc se taktéž ve velmi omezené míře spolupodílí na financování této stavby,“ argumentoval mluvčí Chmelař.

Tvrdí, že podnik se s tím nikde nesetkal.

„Je to pro nás absolutně výjimečný přístup od stavbou chráněného subjektu,“ sdělil.

Poplatek podle vyhlášky

Investor i město spolu o poplatku jednají. Podle náměstka primátora Martina Majora (ODS) je změna v tom, že v minulých etapách protipovodňových opatření bylo město Olomouc spoluinvestorem.

„Teď je situace taková, že investorem této akce je z pohledu obecně závazné vyhlášky jenom Povodí Moravy a pro vyhlášku je to poplatník,“ vysvětloval.

Zábor dělá až 10 tisíc metrů čtverečních, přičemž poplatek je 10 korun za metr a den.

„Jakmile požádali o zábor, nastartoval se postup, který je daný obecně závaznou vyhláškou. Město teď samo o sobě nemůže říct, my vám peníze odpouštíme. Ze zákona město vykonává státní správu a musí se udělat novela obecně závazné vyhlášky,“ objasňoval náměstek.

Město chce vyjít vstříc

Možností je tedy udělit státnímu podniku Povodí Moravy výjimku. Pak by za zábor veřejného prostranství nic platit nemuselo.  O výjimce jednali zastupitelé už na pondělní schůzi.

„Ze strany některých zastupitelů byla ještě snaha problematiku projednat na úrovni ministerstva zemědělství, což je poskytovatel dotace a to přímo s ministrem nebo náměstkem ministra, jestli způsob, který jsme zvolili, je jediný možný, zda to neumíme vyřešit ještě jinou cestou. Už se domlouváme na schůzce,“ ujistil náměstek.

Podle Majora jsou protipovodňová opatření veřejně prospěšnou stavbou a město chce vyjít Povodí vstříc.

„Musí to ale projít řádným procesem, který ukládá zákon pro změnu obecně závazné vyhlášky: rozhodnutí zastupitelstva a schválení ministerstva vnitra, které je dozorovým orgánem,“ dodal.