Povodňová vlna naplno dorazila do Olomouce v noci z úterý na středu 9. července. Co následovalo?

čtvrtek 10. července - Olomouc je rozvodněnou řekou Moravou rozdělena na dvě části, na druhou stranu se lze dostat jen na člunu, většina města je pod vodou.
Nejde elektřina, nejezdí MHD, většina obchodů je zavřená. Záchranáři a dobrovolníci rozvážejí zatopeným potraviny a základní potřeby, stovky lidí musí do evakuačních center - těch je ve školních tělocvičnách ve městě zřízeno pět.

pátek 11. července - hladina klesá, pod vodou ale stále zůstávají Lazce, Nové sady či Chomoutov. V Černovíře a Nemilanech se hroutí domy. Lidé dostávají pitnou vodu, základní potraviny a potřeby. V některých nezatopených částech města se podařilo obnovit dodávku elektřiny.

sobota 12. července - postupně začíná jezdit MHD, ze zatopených Lazců, Chomoutova a Nových Sadů se mohutně odčerpává voda, v Černovíře se lidé stále brodí rozvodněnou Moravou. V noci někdo vykradl Charitu ve Wurmově ulici, sebral auto i počítač.

neděle 13. července - hladina Moravy klesla od středy o dva metry. MHD již jezdí témeř normálně, autobusy ale nezajíždí do nejhůře postižených částí - do Černovíra, Chomoutova, na Lazce, na Nové Sady i Nový Svět, do Nemilan a Slavonína.
Někteří z tisícovky lidí ubytových v pěti evakuačních centrech se začínají postupně vracet do svých domovů.
Na území města se dosud zřítilo minimálně sto domů.

pondělí 14. července - v některá částech města se pořád drží voda, nejpostiženější čtvrti (Černovír, Chomoutov …) jsou stále bez elektřiny.
Ulice se plní velkými hromadami zničených věcí, které lidé vynášejí se svých domovů.

Podívejte se na předchozí galerie:

Olomouc pod vodou - první den povodně 1997

Olomoucko mizí pod vodou, červenec 1997