ANO posílilo o dva mandáty a chce být v olomoucké vládě výraznou silou – bude si nárokovat post primátora a většinu v městské radě.

Klíčová při sestavování koalice je podle kandidáta na primátora Miroslava Žbánka její stabilita. ANO v Olomouci zvítězilo i před čtyřmi lety, ale nakonec se ocitlo v opozici.

„Deklarovali jsme, že chceme jednat se všemi zastupitelskými kluby a hledat s nimi společnou řeč při prosazování priorit pro rozvoj města a jeho fungování. Jednáme se třemi zbývajícími, se kterými jsme se nepotkali,“ uvedl v neděli hodinu před polednem olomoucký lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

Dnes se vyjednavači ANO sešli se zástupci SPD T.Okamura a SPO Zemanovci a vyjednávacím týmem KSČM. Domluvena je schůzka s hnutím SpOLečně. „Jednáme a zatím není nic uzavřeno,“ hodnotil dosavadní schůzky.

Odpoledne se sejde nový zastupitelský klub hnutí ANO a společně s týmem vyjednavačů vyhodnotí požadavky a představy partnerů o možné budoucí spolupráci na olomoucké radnici.

„V průběhu dnešního dne zahájíme druhé vyjednávací kolečko, které bude trvat do večerních hodin a zřejmě se přehoupne do zítřejšího dne,“ avizoval Žbánek.

Žbánek: Chceme většinu v radě

Variant podoby budoucí koalice v krajském městě je několik.

Jednou z podmínek předložených hnutím ANO je, že chce mít primátora a většinu v radě.

„Považujeme se za výraznou změnu v politice, máme program, který chceme, aby voličům signalizoval, že dochází ke po téměř třech dekádách ke změně politického směřování a politické kultury a nad tím vším si chceme zachovat jakousi majoritu,“ uvedl lídr ANO.

Zda je vítězi se 14 mandáty bližší model opřený o 25 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, v němž by byly zastoupeny tradiční strany (ODS, KDU-ČSL, ČSSD), Žbánek nekomentoval.

„Zatím jsme ve fázi vyjednávání,“ reagoval Žbánek.

Propadák ČSSD, stopka pro "topku"

Volby v Olomouci skončily velkým úspěchem hnutí ProOlomouc a Pirátů se Starosty, kteří získali po šesti mandátech. S hnutím ANO by dali dohromady 26 křesel.

ODS zůstává pět křesel, lidovci oslabili z pěti na čtyři mandáty.

Propadákem skončily volby v Olomouci pro ČSSD, která má dosluhujícího primátora. Jen těsně překonala pět procent a získala pouhé dva mandáty, což je o osm méně než má nyní.

TOP 09, která je v současné koalici, se do zastupitelstva vůbec nedostala. Získala 4,39 procent.

Na polovině křesel jsou komunisté s 5,29 procenta. Ze současných čtyř mají v Olomouci dvě.