Omezení nočního parkování automobilů nad 2,1 tuny na sídlištích Povel a Nové Sady schválili olomoučtí radní na lednovém zasedání.

„Odbor dopravy a územního rozvoje se nyní zabývá vymezením plochy k nočnímu odstavování vozidel. Noční zákaz stání dodávek v těchto oblastech by měl platit v průběhu druhé poloviny letošního roku,“ sdělila mluvčí města Jana Doleželová.

Startovací byty v panelových domech na sídlišti Černá cesta
Olomouc nabízí startovací byty pro mladé páry a rodiny. Jaké jsou podmínky?

Zákaz nočního parkování podle ní vstoupí v platnost až ve chvíli, kdy bude vyřešeno místo, kam mohou majitelé vozidla nad 2,1 tuny na dobu od 19 do 6 hodin odstavit.

„Odbor dopravy a územního rozvoje pro tento účel řeší plochu za prodejnou Albert v Zikově ulici, která je nyní ve správě Moravského divadla,“ upřesnila Jana Doleželová.

Vyzkoušeno na Tabuláku

Pilotní zónu se zákazem nočního parkování dodávek spustilo město Olomouc v listopadu 2021 na sídlišti Tabulový Vrch. Vymezilo ji ulicemi Hněvotínská, Okružní, třída Míru a Foerstrova. Před zavedením omezení tam každý den parkovalo více než sto dodávek.

Parkování v historickém centru Olomouce. Ilustrační foto
Parkovací zóny C a D letos Olomouc nespustí. Nejdřív příští rok

Podle předsedy komise tamní městské části Lukáše Krbečka pak volných míst pro osobní automobily přibylo.

„Musím říct, že nám to velmi pomohlo. Ulice se od nadrozměrných dodávek doslova ´vyčistily´, většinou se jednalo o vozidla logistických společností. Zlepšil se díky tomu také výhled v křižovatkách a u přechodů pro chodce. Myslím si, že to přinese zlepšení i v dalších městských částech,“ uvedl Lukáš Krbeček.

Na Svatém Kopečku město upravilo placení parkovného
Přemrštěné parkovné na Sv. Kopečku částečně zlevnilo. Jak a kde

Hned po spuštění pilotní zóny se začaly ozývat další komise městských částí s požadavkem na omezení nočního parkování vozidel nad 2,1 tuny. Zájem měly zejména sídliště Povel a Nové Sady, kde jsou problémy s nedostatkem volných parkovacích míst.

„Jsme pro zákaz, parkovacích stání je tady pořád málo. Dodávky zabírají hodně místa, není přes ně vidět do křižovatek ani na přechody. Jejich řidiči si to zjednodušují hlavně v zimě. Místo toho, aby auta nechali v sídle firmy a domů šli pěšky, odstaví je na sídlišti. Teď nám tady parkovala také ´odtahovka´,“ poukázal předseda komise městské části Povel Stanislav Hampl.

Chátrající vila v Husově ulici v Olomouci, leden 2024
O chátrající vilu v Husově má zájem město. Co tam plánuje

Uvolnění desítek míst Na Nových Sadech

Volné místo těžko hledají také obyvatelé sousedního sídliště Nové Sady.

„Spousta z nich parkuje bohužel i tam, kde se to podle zákona nesmí. V komisi řešíme tyto problémy poměrně často, dokonce jsme odbor dopravy požádali v některých lokalitách, například Janského ulici, o ´namalování´ žlutých čar,“ popsala předsedkyně komise městské části Zuzana Martynková.

Přes sídliště Nové Sady už rok jezdí tramvajové linky 3 a 5  s konečnou ve Schweitzerově ulici. 1. listopadu 2023
Tramvaje přes Nové Sady jezdí rok. Jsou přínosem? Hlasujte

Po zavedení nočního zákazu parkování dodávek by se podle ní mohlo v této lokalitě uvolnit okolo pěti desítek míst.

„Ta by následně mohla vyřešit právě ilegální parkování v křižovatkách, před kontejnerovými stáními, přechody pro chodce či retardéry.  Situaci s parkováním lze z mého pohledu řešit pouze budováním nových parkovacích míst. Nebo jejich omezením díky zavedení parkovací politiky, která má za cíl preferovat rezidenty nad nerezidenty, a tím pádem vytvořit volné parkovací kapacity,“ míní Zuzana Martynková.

Brněnská ulice v Olomouci. V plánu na rok 2024 je modernizace tramvajové trati, rekonstrukce podchodu a také úprava křižovatek v navazující Hraniční ulici. Ilustrační foto
Trať v Brněnské i cyklostezka do Topolan. Kde bude Olomouc investovat

Kde vzniknou nové zóny se zákazem nočního parkování dodávek 

- I. lokalita – oblast vymezená ulicemi Brněnská, Velkomoravská, Schweitzerova, Jeremiášova, Janského

- II. lokalita – oblast vymezená ulicemi Velkomoravská, Rooseveltova, Zikova, Schweitzerova

- III. Lokalita – oblast vymezena ulicemi Zikova, Střední Novosadská, Slavonínská, Schweitzerova

Jak budou zóny značené: na všech vjezdech do jednotlivých lokalit bude doplněno stávající značení vymezující zóny 30 ještě o dopravní značku B29 - Zákaz stání (omezeno na 2,1 tuny se symbolem vozidla) a doplněno textem „Po – Ne 19.00 – 6.00 hod)“

Zdroj: město Olomouc