Na přemnožené hlodavce si od začátku ledna stěžovalo na odboru životního prostředí několik Olomoučanů.

„Od počátku roku řešíme opět podněty na výskyt potkanů, holubů a na ukládání nespotřebovaných a prošlých potravin u kontejnerových stání, na zeleni, na okraji polí, březích Moravy i v blízkosti vodních ploch ve městě,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Zimní radovánky před bazilikou na Svatém Kopečku, 17. ledna 2021
Tato zima nemá chybu! Stráň u baziliky na Sv. Kopečku obsadily děti na bobech

Největší problémy jsou například v Lazecké či Kmochově ulici. V prosinci byla kvůli dalším stížnostem provedena deratizace na zelených plochách ve Foerstrově ulice a mezi domy v Kmochově ulici. Město za ni zaplatilo desítky tisíc korun, ale lidé „přikrmují“ volně žijící zvířata dál.

„Zbytky potravin znovu leží mezi keři a za kontejnerovým stáním, mističky s kousky masa, patrně pro bezprizorní kočky, jsou rozmístěny hned na několika místech. Mnoho lidí si myslí, že to zvířátkům chutná a v zimě prospívá. Opak je ale pravdou. Pečivo, zbytky cukroví, kazící se ovoce a zelenina způsobuje zvířatům i ptactvu závažné trávicí problémy. Dobrý úmysl se tak stává vážným rizikem,“ upozornil Petr Loyka.

Obchodní dům TIMPO a nová prodejna Lidl na třídě Svornosti v Olomouci. 13. ledna 2021
Lidl otevírá v Olomouci čtvrtou prodejnu, zvažuje stavbu další

Nemají predátora a mrazy jsou slabé

Jen v loňském roce magistrát za deratizaci potkanů a holubů na městských pozemcích zaplatil kolem půl milionu korun. Aktuální situace a přístup některých Olomoučanů naznačují, že tato částka na likvidaci zejména přemnožených hlodavců nemusí letos stačit.

Důvodů, proč dochází k přemnožení potkanů, je podle odborníků hned několik. Přispívají k tomu především mírné zimy posledních let.

„Dřív bývala spousta sněhu a silné mrazy, což jim nepřálo. Teď samice rodí mláďata celou zimu a populace neustále narůstá. V přírodě navíc nemají predátora, jejich stavy nelze přirozeně regulovat,“ vysvětlil Radovan Šindelář, jednatel firmy Servis 3xD, která má na Olomoucku s deratizací dlouholeté zkušenosti.

Nová vyhlídka na jižní věži chrámu sv. Mořice v Olomouci. Leden 2021
Chrám sv. Mořice má novou vyhlídku, schody i zábrany. Podívejte se

Dobře přístupné popelnice

Dalším vlivem je snadná dostupnost zbytků potravin v kontejnerech a popelnicích.

„Jen málokterý kontejner na sídlišti je upravený tak, aby se do něj nedostali potkani. Víka mají volně přístupné násypky, lidé často nechávají nádoby otevřené. Ve dně kontejnerů je otvor na odtékání dešťové vody, což je velmi snadná přístupová cesta pro hlodavce. Stačilo by tam nainstalovat mřížku,“ naznačil jedno z možných řešení majitel deratizační firmy.

Prodejna firmy Baťa v Riegrově ulici v centru Olomouce. Leden 2021
Baťa zavírá obchod v centru Olomouce. Není to perspektivní lokalita, vysvětluje

Problémy s potkany na veřejných prostranstvích se stupňují už několik let.

„Přemnoží se v kanalizaci, vylézají do ulic a zakládají nové kolonie na travnatých a zelených plochách. Loni tomu ještě napomohl koronavirus. Lidé se teď zdržují doma, nakupují víc potravin, zbytky odkládají u popelnic a tím hlodavce ´přikrmují´. Zaznamenali jsme případy, kdy potkan vyskočil z kontejneru na člověka, který vysypával koš s odpadky. Nebo se přes kanalizaci dostal až do toalety ve třetím patře bytového domu,“ popsal Radovan Šindelář.

Výstaviště Flora může posloužit ke zřízení "velkokapacitního" očkovacího centra, 9. ledna 2021
Očkovací centrum možná vznikne na Floře. Jaké jsou další možnosti?

Jedy z obchodu jsou méně účinné

Ve složitější situaci jsou podle něj v poslední době také majitelé bytových či rodinných domů a zemědělských usedlostí, kteří byli léta zvyklí hubit hlodavce prostřednictvím volně prodejných přípravků. Před dvěma lety totiž po nařízení Evropské unie došlo ke snížení obsahu účinné látky.

Radar v Dalimilově ulici v Olomouci-Chomoutově, leden 2021
Na průtahu Chomoutovem měří řidiče radar. Po městě jich má být více. Kde všude?

„Cena přípravků určených pro běžné spotřebitele a prodávaných v maloobchodě zůstala sice stejná, ale jedu je tam jen polovina a už nefungují tak jako dřív. Z deseti potkanů, kteří nový přípravek pozřou,více jak polovina přežije. Tímto nešťastným nařízením města a menší obce ztrácí podporu od obyvatel, kteří se podíleli na ochraně životního prostředí z vlastních prostředků. A to je další věc, která bohužel přispívá k tomu, že potkanů je čím dál více,“ dodal závěrem Radovan Šindelář s tím, že preparáty s vyšším obsahem účinné látky mohou používat jen specializované deratizační firmy.

Ty jsou dnes více zaměřené na jinou klientelu, především na města, obce a firmy. Pro obyvatele rodinných domů je tato služba nákladná.