„V pátek končíme. Celá prodejna s pěti zaměstnanci. Nevím, zda to přímo souvisí s aktuální situaci, možná spíše s tím, že na Olomouc jsou čtyři značkové obchody příliš, není tu kupní síla,“ reagovala třicetiletá pracovnice prodejny OP Prostějov v obchodním centru v Pražské ulici.
„Každopádně obavy ze ztráty zaměstnání panují i na dalších pobočkách. Je otázkou, jak se situace vyvine,“ poznamenala.
Poukázala na to, že sehnat jiné zaměstnání je v regionu velký problém.
„O tom, že skončíme, víme od počátku března. Od té doby usilovně hledáme jinou práci a je to opravdu velmi těžké,“ dodala pracovnice prodejny prostějovské oděvní značky.
Přitom pro prodavačky podle analytika Úřadu práce v Olomouci Jaroslava Mikšaníka ještě není možnost najít uplatnění tak těžká jako v případě propouštěných švadlen a krejčí.
„Mnohé šicí dílny zkrachovaly, takže v oboru jsou možnosti omezené. Záleží na vzdělání nebo praxi konkrétní šičky, zda bude možnost rekvalifikace v jiném oboru,“ uvedl Mikšaník.
Na Olomoucku se situace v OP Prostějov dotýká zhruba dvou desítek lidí.
„Mnohem horší to bude na Jesenicku, pokud se zavře tamní závod. Pracovních příležitostí je tam minimum a i po případné rekvalifikaci by pro propuštěné bylo obtížné se někde umístit,“ dodal analytik.
Z hlavního výrobního provozu v Prostějově odejde ke třicátému dubnu přibližně tři sta pracovníků.
„Ke stejnému datu uzavřeme kompletně závod v Jeseníku se zhruba dvě stě devadesáti zaměstnanci,“ informoval včera Karel Samec, mediální mluvčí OP. Dodal, že výpovědi se dotkly všech profesí.
Oděvní podnik bude i nadále zaměstnávat zhruba devět set lidí. Výrobu v Prostějově sestěhuje do jedné dílny, kde bude podle všeho fungovat pouze výroba měřenek, tedy obleků na míru.
Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. Soud by měl rozhodnout o konkurzu.